SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın farklı yerlerinde Rusya protestosu!

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 8 Temmuz 2024 tarihli geniş çaplı hava saldırısı, dünya kamuoyunda tepki çekti. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Ukraynalılar Rusya'yı protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 14:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünyanın farklı yerlerinde Rusya protestosu!

Vladimir Putin yönetimindeki işgalci devlet Rusya'nın 8 Temmuz 2024 tarihinde Ukrayna geneline yönelik olarak gerçekleştirdiği, 38 kişinin ölümüne ve 190 kişinin yaralanmasına sebep olduğu hava saldırısı dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Bir 2 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

RUSYA ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRÜYOR!

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv başta olmak üzere Krıyıv Rig, Pokrovsk ve Dnipro'daki Rus hava saldırıları dünyanın pek çok yerinde protesto edildi. ABD'nin Şikago kentindeki eylemciler, işgalci Rusya'nın Ukrayna'daki topeykûn saldırılarını ve Kıyiv'deki en büyük çocuk hastanesinde tedavi gören çocukları hedef almasına tepki gösterdi. "Rusya çocuklarımızı öldürüyor" pankartı taşıyan eylemciler, Ukrayna'ya daha fazla savunma aracı tedarik edimesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca protesto gösterisinde Ukraynalılar, kan lekeli oyuncaklar sergiledi.

Bir zencefilli kurabiye, oyuncak ve yazı görseli olabilir

"RUSYA VAHŞİ SALDIRILARINA RAĞMEN UKRAYNA HALKINI YOK EDEMEYECEK"

Öte yandan Ukrayna'nın Bükreş Büyükelçiliği önünde Ukraynalı diplomatların da katıldığı bir protesto düzenlendi. Ukrayna'nın Bükreş Büyükelçisi Igor Prokopçuk, işgalci Rusya'nın hava saldırısını kınadı. Prokopçuk, vahşi saldırılarına rağmen Rusya'nın Ukrayna halkını yok edemeyeceğini vurguladı. Ayrıca Büyükelçi Prokopçuk, Ukrayna'nın, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için mücadeleye devam edeceğini ve mutlaka kazanacağını ifade etti.

ALMANYA'YA ÇAĞRI: RUSYA'YA KARŞI SAVAŞMALIYIZ

Terör devletinin saldırıları nedeniyle 8 Temmuz 2024 tarihinde Rusya'nın Berlin Büyükelçiliğinde de eylem yapıldı. Aktivistler, "Almanya'dan acil tepki talep ediyoruz. Bu devam edemez. Sivil nüfusu terörize etmeyi ve çocuklarımızı öldürmeyi bırakması için nihayet Rusya'ya karşı savaşmalıyız!" çağrısında bulundu. Kırmızı boyalı pankartlarla gösteri yapan eylemciler, Ohmatdıt'daki saldırıya "Tedavi sırasında çocukları öldüren teröristlerle barışçıl müzakere yapılması imkansızdır. Yalnızca Ukrayna'nın silahlı zaferi barış getirebilir. Ukrayna, halkını ve çocuklarını Rusya'dan koruyabilmelidir. Rusya herkes için tehdittir, Rusya terörist bir devlettir" ifadeleriyle dikkat çekti.

İŞGALCİ RUSYA'NIN 8 TEMMUZ TARİHLİ HAVA SALDIRISI

8 Temmuz 2024 tarihinde Rusya tarafından Ukrayna topraklarına yönelik olarak füze saldırısı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda Kıyiv, Krıvıy Rig, Pokrovsk ve Dnipro şehirlerindeki altyapıda ve konutlarda ciddi hasarlar meydana geldi. Ayrıca İşgalci Rusya’nın gerçekleştirdiği füze saldırısında Kıyiv'in en büyük çocuk hastanesi olan, 20 binin üzerinde çocuğun tedavi gördüğü Ohmatdıt  Çocuk Hastanesi’nde ağır hasarlar oluştu. Hastanede tedavi gören çocukların diğer sağlık tesislerine tahliyesi gerçekleştirildi. Hastane çevresindeki enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) 9 Temmuz 2024 tarihli açıklamasında, toplamda 38 kişinin hayatını kaybettiğini, 190 savunmasız Ukraynalı sivilin ise yaralandığını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.