SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekonomisi durgunlaşan Çin zengin iş adamlarını öldürüyor

Çin Huarong Uluslararası Holding Limited şirketinin eski CEO'su Bai Tianhui, 151,9 milyon dolar rüşvet alma suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 18:40
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 23:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ekonomisi durgunlaşan Çin zengin iş adamlarını öldürüyor

Çin'in resmî televizyon kanalı olan Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) 28 Mayıs 2024 tarihli haberinde, Çin'in devlete ait en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan Çin Huarong Uluslararası Holding Limitedin eski CEO'su Bai Tianhui'nin "son derece büyük miktarda" rüşvet alma suçlamasıyla çıkarıldığı ilk mahkemede idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

151,9 MİLYON DOLAR RÜŞVET ALDI, İDAM EDİLDİ

CCTV ayrıca, Çin Huarong Uluslararası Holding Limitedin eski CEO'su Bai Tianhui, görevinden kaynaklanan imtiyazını kullanarak, ilgili kuruluşlara proje satın alımı, şirket finansmanı ve benzeri konularda yardım ettiğini ve 11 milyar yuanın (151,9 milyon dolar) üzerinde rüşvet aldığını kaydetti. Öte yandan Bai Tianhui'ye idam cezasının yanısıra siyasi hakların ömür boyu elinden alınması ve kişisel tüm varlıkların el konulması cezasının da verildiği aktarıldı.

"KENDİ ELLERLİYLE BÜYÜTTÜĞÜ ÇOCUĞU AÇ KALIRSAN BOĞARAK YE"

Son birkaç ay içinde, Çin'in finans ve bankacılık sektöründen bazı kişiler yolsuzlukla mücadele departmanlarının hedefi haline geldi. Analizciler ise bu durumu ekonomik olarak durgulaşan Çin'in, "kendi ellerliyle büyüttüğü çocuğu aç kalırsan boğarak ye" stratejisinin uygulanması olarak değerlendiriyor.

RÜŞVET ALANLAR İDAM EDİLİYOR

Huarong şirketi, Çin lideri Şi Cinping'in yıllardır yolsuzlukla mücadelede ana hedeflerinden biri olarak biliniyor. Öte yandan Çin Huarong Uluslararası Holding Limitedin eski başkanı Lai Xiaomin, 2021'in Ocak ayında 260 milyon dolarlık rüşvet alma suçlamasıyla idam edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.