SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiya, NATO üyeliğine adım adım yaklaşıyor

Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin kanun teklifi, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonunda kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 18:17
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiya, NATO üyeliğine adım adım yaklaşıyor

Finlandiya'nın NATO'ya üye olma girişimi 17 Mart 2023'te Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün Türkiye'ye gelişiyle hız kazandı. Finlandiya NATO üyesi ülkelerden biri olan Türkiye'den onay alarak yeni bir aşamaya geçti. 

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ TEKLİFİ TBMM'DE ONAY AŞAMASINDA

Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) Dışişleri Komisyonuna taşındı. Sunulan kanun teklifi bugün Komisyonda kabul edildi. Finlandiya'nın NATO üyeliği için TBMM Genel Kuruluna taşınacak olan teklifin onaylanması gerekiyor. 

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik sürecine yaklaşık bir yıl önce adım attı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 NATO üyesi ülkesinden onay alması gereken İsveç ve Finlandiya, 28 ülkenin onayını aldı. Bölücü terör örgütü PKK ve uzantılarına destek verdiği için Türkiye'nin onayına takılan iki ülke, 29 Haziran 2022'de Madrid Zirvesi'nde Üçlü Muhtıra imzaladı. Teröristlere destek vermeyeceklerine dair taahhütte bulunan İsveç ve Finlandiya'nın tutumu gözlemlenmeye devam ediyor. 

Ancak Kasım 2022'de İsveç'te teröristlerin Türk bayrağının üzerinde yürümesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketinin asılmasına ve son olarak Kur'an-ı Kerim'i yakmasına sessiz kalan İsveç hükumetine tepkiler çığ gibi büyüdü. Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine onay sürecini askıya aldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.