SON DAKİKA
Hava Durumu

G7 Liderler Zirvesi'nden Ukrayna'ya destek bildirisi

Japonya’da düzenlenen G7 zirvesinde liderler, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimini kınayan bildiride Moskova'ya yönelik ekonomik yaptırımları artırma kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2023 18:33
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2023 18:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
G7 Liderler Zirvesi'nden Ukrayna'ya destek bildirisi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün G7 Liderler Zirvesi'ne katılmak için Japonya'nın Hiroşima kentine geldi. Zelenskıy, Liderler Zirvesi'nde dünya liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Diğer yandan bugün başlayan G7 Liderler Zirvesi'nin ilk gününde liderler, ortak Ukrayna bildirisi imzaladı.

Zirvede; ABD Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katıldı. G7 Liderler Zirvesi'nde yapılan yuvarlak masa toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'daki işgal girişimi ve saldırılarını kınadı.

"UKRAYNA'YA DESTEĞİMİZ SÜRECEK"

Ortak bildiride, "Ukrayna'ya desteğimiz sürecek. Rusya'nın yasa dışı eylemlerinin dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisini hafifletme kararlılığımızda geri adım atmayacağız. Bugün, Rusya'nın egemen Ukrayna devletine karşı yürüttüğü yasadışı saldırının başarısız olmasını sağlamak ve uluslararası hukuka saygıya dayalı adil bir barış arayışındaki Ukrayna halkını desteklemek için yeni adımlar atıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, Rusya ve destekçilerine yönelik daha fazla yaptırım uygulama kararı alındığı belirtilirken; Rusya'nın enerjiyi G7 ülkeleri dahil dünyaya karşı silah olarak kullanmasını engellemeye yönelik çabaların artacağı kaydedildi.

Rusya'nın nükleer silah kullanımı konusundaki yaklaşımı ve Belarus'a nükleer silah konuşlandırma niyeti "tehlikeli ve kabul edilemez" olarak nitelendirildi. Ortak bildiride, G7 ülkelerinin Ukrayna'ya güvenlik desteğine devam etmeyi taahhüt ettiği ve bu desteği Ukrayna'nın ihtiyaçlarına göre şekillendirme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.RUSYA'YA YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK

Rusya'nın saldırganlığını sürdürmesini engellemek adına koordineli yaptırımların sürdürüleceği kaydedilen bildiride, bu kapsamda endüstriyel makineler dahil teknolojik cihazlara ihracat kısıtlamaları ve imalat, inşaat ve nakliye gibi kilit sektörlere yönelik ticaret kısıtlamaları dahil yeni tedbirlerin hayata geçirileceği ifade edildi. Rusya'nın enerji gelirlerini azaltmaya yönelik adımların devam ettirileceği vurgulanan bildiride, "Rusya'nın Ukrayna'nın uzun vadeli yeniden inşası için bedel ödemesini sağlamaya yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.