SON DAKİKA
Hava Durumu

#Yaptırım

QHA - Kırım Haber Ajansı - Yaptırım haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Yaptırım haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Japonya’dan Rus saldırganlığına destek veren Çin şirketlerine yaptırım Haber

Japonya’dan Rus saldırganlığına destek veren Çin şirketlerine yaptırım

Japonya, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü işgal girişimi ve topyekûn saldırıları destekleyen bir dizi yabancı kişiler ve şirketlere karşı yaptırım kararı aldı. Japonya’nın yaptırım listesine ilk kez Çin'deki mikroelektronik üreticileri dahil edildi. JAPONYA İLK KEZ ÇİN MENŞELİ ŞİRKETLERE YAPTIRIM UYGULADI Japonya Dışişleri Bakanlığından 21 Haziran 2024 tarihinde yapılan yapılan açıklamada, Japonya'nın, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü topyekûn saldırılar ve işgal girişimini destekleyen kişi ve gruplara yönelik uyguladığı yeni yaptırımlar kapsamında Çin merkezli şirketlere ticaret kısıtlamaları getirdiği belirtildi.  Açıklamada, Japonya'nın Ukrayna'daki savaşla bağlantılı olarak Çin merkezli firmalara ilk kez yaptırım uyguladığına dikkat çekildi. Yaptırım listesine dahil edilen firmalar arasında Rus insansız hava araçları için mikroçip sağlayan Hong Kong merkezli Asia Pacific Links Ltd ve Çin merkezli Yilufa Electronics Limited şirketleri yer alıyor. KAZAKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN MERKEZLİ ŞİRKETLER DE YAPTIRIM LİSTESİNDE Yeni yaptırımlar aynı zamanda Rusya'nın askeri sanayi kompleksine tedarik sağlayan Hindistan, Kazakistan ve Özbekistan'daki firmaları da hedef alıyor. ABD dahil diğer ülkeler tarafından daha önce uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerle uyumlu olan yaptırımlar, Japon şirketlerinin hedeflenen firmalara ihracat yapmasını yasaklıyor. ABD'li yetkililer birçok kez, Çin'in, Moskova'ya insansız hava aracı (İHA) ve füze teknolojisi sağlayarak Rusya'nın Ukrayna'daki işgal girişimini desteklediğini ifade etmişti. Öte yandan ABD, geçen hafta Rusya'ya yönelik yaptırımlarını genişletti. ABD’nin yeni yaptırım listesine Moskova'ya yarı iletken satan Çin merkezli şirketler de dahil edildi.

ABD’den Sırp lider Dodik destekçilerine yaptırım kararı Haber

ABD’den Sırp lider Dodik destekçilerine yaptırım kararı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, 18 Haziran 2024 tarihinde Bosna Hersek'teki 2 entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik'e destek sağlayan 2 kişi ve 7 kuruluşa yaptırım kararı aldıklarını duyurdu. "DOLANDIRICILIK PLANLARINI AÇIĞA ÇIKARMAYA DEVAM EDECEĞİZ" ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Dodik ve ailesine önemli gelir kaynakları sağlayan 2 kişi ve 7 kuruluştan oluşan bir ağ belirledi. Ayrıca Dodik’in resmî pozisyonunu, kendisi ve oğlu Igor Dodik ile bağlantılı şirketler aracılığıyla kişisel servet biriktirmek için kullandığı ifade edildi. Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, konuya ilişkin olarak, “ABD, Dodik'in Bosna-Hersek ve bölgede barış ve istikrarı sağlayan kurumları aşındırmaya yönelik devam eden çabalarını kınıyor. Dodik ve ailesinin kendi halkını kişisel çıkarları için sömürmesine olanak sağlayan dolandırıcılık planlarını açığa çıkarmaya devam edeceğiz.”  açıklamasında bulundu. Bosna Hersek'in 2 entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin Rusya yanlısı başkanı Milorad Dodik, Bosna-Hersek’ten ayrılmayı savunuyor. ABD daha önce de  Ekim 2023’te Dodik’in devam eden yolsuzluğunu kolaylaştırdıklarını söyleyerek oğlu Igor Dodik ve kızı Gorica Dodik’in şirketlerine yaptırım uygulamıştı.

Birleşik Krallık Rusya yaptırımlarını genişletti: 2 Türk şirketi de listede Haber

Birleşik Krallık Rusya yaptırımlarını genişletti: 2 Türk şirketi de listede

Birleşik Krallık hükûmeti, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak gerçekleştirdiği topyekûn saldırılar ve işgal girişimi nedeniyle Rusya'daki ve Rusya'yla bağlantılı olan çeşitli ülkelerdeki kişi, kurum ve kuruluşlara uyguladığı yaptırımları genişletti. BİRLEŞİK KRALLIK YENİ RUSYA YAPTIRIMLARINI AÇIKLADI Birleşik Krallık Maliye Bakanlığı tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, "Yeni hedefler arasında Putin'in gölge filosundaki gemiler, Rusya'nın mali sisteminin kalbinde yer alan kurumlar ve Rusya'nın askeri üretimini destekleyen tedarikçiler yer alıyor." ifadelerine yer verildi. "Rusya'nın petrol ihracatı, Putin'in Ukrayna'daki yasadışı savaşını finanse etmek için kullandığı en kritik gelir kaynağıdır." tespitine yer verilen açıklamada ayrıca, "Kremlin'in 2023 yılında petrol üretiminden topladığı vergi 8,9 trilyon ruble ya da Rusya'nın toplam federal gelirlerinin yüzde 31'ine denk geliyor. Bugünkü yaptırımlar, Rusya'nın gölge filosu aracılığıyla Birleşik Krallık ve G7 yaptırımlarını atlatma çabalarını sekteye uğratmayı ve maliyetlerini arttırmayı amaçlıyor. Bu yeni yaptırımlar ayrıca Çin, İsrail, Kırgızistan ve Türkiye'de yerleşik kuruluşlar ile Kuzey Kore'den Rusya'ya askerî malzeme taşıyan gemiler de dâhil olmak üzere Rusya'nın ordusuna mühimmat, makine aletleri, mikroelektronik ve lojistik sağlayan tedarikçileri de hedef almaktadır." denildi. TÜRKİYE'DEN 2 ŞİRKET VAR Bakanlık, Rusya'yla ticarî faaliyetler içinde bulunduğu gerekçesiyle 2'si Türkiye'den olmak üzere toplam 42 özel ve tüzel kişiyi yaptırım listesine dahil etti. Bakanlığın duyurduğu yeni listede Türkiye'den Bosfor Avrasya İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi ile Egetir Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yer alıyor. Birleşik Krallık'ın son yaptırım listesinde Çin, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Singapur ve Kırgızistan'dan şirketlere de bulunuyor. Birleşik Krallık, Rusya'nın Ukrayna'nın anakarasına yönelik olarak 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişimi sonrasında Rusya'ya yönelik yaptırımlarını sürekli olarak genişletiyor.

ABD, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklayacak Haber

ABD, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklayacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 11 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Rusya’ya uygulanacak yeni yaptırımlara ilişkin konuştu. Kirby, 13-15 Haziran 2024 tarihlerinde İtalya’da yapılacak G7 Zirvesi’nde Rusya'ya karşı yeni yaptırımların ve ihracat kontrol tedbirlerinin açıklayacağını belirtti.  CESUR ADIMLAR ATACAĞIZ  John Kirby açıklamasında "G7 toplantısında Ukrayna'ya olan bağlılığımız açık ve net olmaya devam edecek. Ukrayna'nın özgürlük mücadelesini desteklerken Putin'e zamanın ondan yana olmadığını ve bize daha fazla dayanamayacağını göstermek için cesur adımlar atacağız." dedi. Ayrıca Kirby, "Rus savaş makinesinin maliyetlerini artırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Açıklanacak yaptırımlar, Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihi itibarıyla Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişimine destek olan örgüt ve ağları hedef alacak. 2024 +G7 LİDERLER ZİRVESİ Yediler Grubu (G7) liderlerinin yıllık zirvesi, 13-15 Haziran 2024 tarihleri arasında İtalya'da gerçekleşecek. Liderler, toplantı için Güney İtalya'daki Puglia'daki Borgo Egnasia Otel'de bir araya gelecek. G7; ABD, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'den oluşuyor.  Zirvede, liderlerin gündemlerinden biri de Ukrayna'ya olacak. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy da  (Volodimir Zelenski) katılacak. G7 liderlerinin Batı'da dondurulan Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna'nın yararına nasıl kullanılacağı konusunu da ele alması bekleniyor. Ayrıca, G7'nin Rusya'nın Batı yaptırımlarını delmesini sağlayan orta ve küçük ölçekli Çin bankalarına sert bir tutum sergilemesi bekleniyor. Zirvede Ukrayna’nın yanı sıra Afrika, iklim krizi, göç, enerji, Orta Doğu’daki gelişmeler başta olmak üzere birçok konu tartışılacak. RUSYA'YA VE 3 RUS ŞİRKETİNE YAPTIRIM ABD Hazine Bakanlığı, 16 Mayıs 2024 tarihinde Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah ticaretini kolaylaştıran üç Rus şirketine ve Rusya'ya yaptırım uyguladığını duyurmuştu. Yaptırım uygulanan şirketlerin arasında "Rafort" şirketinin sahibi Rafael Ghazaryan ve "Technologies" şirketinin sahibi Aleksey Budnev de vardı. Ayrıca "Trans-Capital" şirketiyle birlikte başkanları da yaptırım listesine dahil edilmişti. 280'DEN FAZLA KİŞİ VE KURUMA YAPTIRIM KARARI Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, bakanlığın resmî internet sayfasından yayımladığı yazılı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa yardımcı olan ve savaşı destekleyen 280'den fazla kişi ile kuruluşa yaptırım kararı getirildiğini duyurmuştu.

Çin'den ABD'ye misilleme: 12 ABD'li şirkete yaptırım! Haber

Çin'den ABD'ye misilleme: 12 ABD'li şirkete yaptırım!

Çin'in dünya pazarındaki hegemonyasını güçlendirmek için ürettği mallar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını daha da alevlendirdi. ABD Ticaret Bakanlığının 37 Çin şirketine yaptırım uygulamasının ardından Çin misilleme yaptı. Çin yönetimi de 12 ABD şirketine yaptırım uygulayacağını duyurdu. 12 ŞİRKET VE YÖNETİCİLERİNİN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANDI Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından 22 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çin’in hak idda ettiği Tayvan'a silah satışı faaliyetlerine katılan 12 ABD’li şirkete ve bu şirketlerin 10 üst düzey yöneticisine yaptırım uygulanacağı bildirildi. Haklarında yaptırım kararı alınan; "Lockheed Martin Missiles and Fire Control’’ ve ‘‘General Dynamics Ordnance and Tactical Systems’’ şirketlerinin de aralarında bulunduğu ABD’li 12 şirketin ve bu şirketlerin 10 üst düzey yöneticisinin Çin’deki taşınır, taşınmaz ve diğer mal türlerinin dondurulması ve yöneticilerin Çin’e girişinin yasaklanması kararı alındı. ÇİN'İN ABD'YE KARŞI HAMLESİ Kararda ayrıca ABD’nin; Çin’in kendi toprağı olduğunu öne sürerek hak iddia ettiği Tayvan'a silah satmasının, Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiride belirlenen hükümlere, Çin’in iç işlerine karışarak egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.