SON DAKİKA
Hava Durumu

Gaziantep'te soykırımcı Çin'in parkı açıldı

Gaziantep Belediyesi tarafından yapılan Galle Park içinde, Doğu Türkistanlılara soykırım uygulayan Çin için park yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gaziantep'te soykırımcı Çin'in parkı açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan son büyük parklardan biri olan Galle Park'ın içine Doğu Türkistanlılara soykırım uygulayan Çin için park yapılması dikkat çekti.

SOYKIRIMCI ÇİN İÇİN PARK YAPILDI

Milyonlarca Doğu Türkistanlının toplama kamplarında Çin yönetimince baskı ve zulme kalırken, yaklaşık 270 bin metrekarelik bir alana inşa edilen devasa parkın için de ayrıca Çin Park'ının açılması da diasporada Uygur Türklerinin sesini duyurmaya çalışan Doğu Türkistanlılar tarafından tepki ile karşılandı.

Öte yandan Çin Ankara Büyükelçisi'nin parkı incelemelerde bulunduğu belirtildi. 

TÜRKİYE YASTAYKEN ÇİN, DEPREM BÖLGESİNDE PROPAGANDA YAPMIŞTI

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti 6 Şubat 2023 tarihinde büyük bir yasa boğuldu. Çin, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde Türk halkının gözünü boyamaya çalışmıştı. Çin'in anakarasından gelen ekip 9 Şubat'ta Hatay’a intikal etti. Çinli ekip, enkazın üzerine Çin bayrağı dikerek propaganda yapmıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Geçen aylarda tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.