SON DAKİKA
Hava Durumu

Hakan Fidan Ukrayna Barış Zirvesi'nde konuştu: Türkiye hazırdır!

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'nin Bürgenstock kentinde düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, savaşın yayılması ve kitlesel imha silahlarına başvurulması riskinin artmakta olduğunu ve Türkiye'nin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını desteklediğini bir kez daha yineledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2024 00:04
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2024 00:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hakan Fidan Ukrayna Barış Zirvesi'nde konuştu: Türkiye hazırdır!

İsviçre, 15-16 Haziran 2024 tarihlerinde Ukrayna Barış Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Rusya'nın Ukrayna anakarasına yönelik olarak 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana sürdürdüğü topyekûn saldırılar ve işgal girişimi karşısında bir barış süreci başlatma, bir güven ortamı tesis etme ve sürece yönelik olarak ileride atılabilecek adımlar için fikirlerin ana hatlarını belirleme hedefiyle toplanan zirvede, 101 ülke ve uluslararası kuruluş bir araya geldi.

Rusya'nın ve en önemli müttefikleri arasında yer alan Çin ile Belarus'un katılmadığı tarihi zirvede Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil ediyor.

"SAVAŞ UKRAYNA'NIN DA ÖTESİNE GEÇEBİLİR"

Ukrayna Barış Zirvesi'nin ilk gününde konuşan Bakan Fidan, 2 yılı aşkın süredir Avrupa'nın ortasında yıkıcı bir savaş yaşandığını anımsattı. Fidan, ölü ve yaralıların sayısının 500 bini aştığını ve savaşın bir yıpratma savaşına dönüştüğünü söyledi.

Fidan, "21. yüzyılda bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini görüyoruz. Savaş devam ettikçe bir yandan da iki riskin artarak ortaya çıktığını görüyoruz. Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna'nın da ötesine geçebilir." ifadelerini kullandı.

Çatışmanın fay hatlarını derinleştirdiğini ve küresel düzeyde kutuplaşmayı körüklediğini vurgulayan Fidan, Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın yakında bir savaştan daha da ötesine dönüşebileceğine işaret etti.

Bakan Fidan ayrıca, söz konusu konvansiyonel savaşın kitle imha silahlarını içermesi gibi bir riskle karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti.

"BU KONFERANS KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ OLABİLİR"

Toplantının amacının bu iki riski önlemek ve savaşa son vermek olduğunun altını çizen Fidan, "Önümüzde Ukrayna barış planı var. Rusya da kısa bir süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

Fidan, "Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşünüyor. Bu konferans, köprüden önceki son çıkış olabilir." dedi.

"Çatışmanın diğer tarafı olan Rusya da salonda bulunsaydı, bu zirve daha sonuç odaklı olabilirdi." değerlendirmesinde bulunan Fidan, diplomasi ve müzakerelere dayanan, kapsamlı ve kapsayıcı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ SÜRECİ KOLAYLAŞTIRMAYA HAZIRDIR"

Fidan, Türkiye'nin savaşın başlamasından bu yana diplomatik çabalara aktif olarak katıldığının altını çizerek şu şekilde konuştu:

Mart 2022'deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz Tahıl Girişimi, diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin çok önemli işaretleridir. Türkiye her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır.

Karadeniz Tahıl Girişimi'ni başarılı ve benzersiz kılan şeyin kapsayıcı niteliği olduğuna vurgu yapan Fidan, bu girişimin her iki taraf için de öngörülebilirlik sağladığını ve deniz ticareti için seyir güvenliğini temin ettiğini belirtti.

Bakan Fidan, bu örnekten öğrenilecek çok şeyin olduğunu ve Türkiye'nin benzer bir mekanizmayı hayata geçirmeye yönelik son girişiminin de neredeyse olumlu sonuç verdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin barış için çaba sarf etmeye devam edeceğini dile getiren Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan desteğini kararlılıkla sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı ve uygulamaya yöneliktir, pratiktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol haritası oluşturmaya kararlıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da belirttiği gibi 'Adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır'.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.