SON DAKİKA
Hava Durumu

Husiler Birleşik Krallık'a ait bir ticari gemiyi vurdu

Yemen'de İran destekli Husiler, ABD ve Birleşik Krallık kuvvetlerinin Yemen'in kıyı kenti Hudeyde'ye hava saldırıları gerçekleştirildiğini açıkladı. Husiler, saldırıya karşılık Kızıldeniz'de bir Birleşik Krallık ticari gemisini hedef aldıklarını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Husiler Birleşik Krallık'a ait bir ticari gemiyi vurdu

Kızıldeniz’de gün geçtikçe gerilim daha da artıyor. İran destekli Husiler, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Birleşik Krallık kuvvetlerinin Yemen'in kıyı kenti Hudeyde'ye çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. Husiler, saldırıya karşılık olarak ise 1 Şubat’ta Kızıldeniz'de bir Birleşik Krallık ticari gemisini hedef aldı.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Birleşik Krallık gemisini gerekçesiyle hedef aldıklarını belirtti. Husiler, İsrail saldırıları durana kadar Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde İsrail gemilerine veya İsrail'e giden gemilere yönelik saldırılarının devam edeceğini ifade etti.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, "ABD-Birleşik Krallık'ın Yemen'i hedef almasına karşılık" Kızıldeniz'de bir Birleşik Krallık ticari gemisini "uygun deniz füzeleriyle" hedef aldıklarını açıkladı. Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları bitmediği sürece Kızıldeniz'deki saldırılara devam edeceklerini bildirdi.

ÇİN ARA BULUCU MU OLACAK?

Yemen’deki İran destekli Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, ABD'nin ara buluculuk yapması için Çin'e teklif götürdüğünü iddia etti.

KIZILDENİZ’DE GERİLİM TIRMANIYOR

ABD ve Birleşik Krallık, 12 Ocak 2024 tarihi sabah saatlerinde deniz ticaretini güvence altına almayı amaçladıklarını belirterek, Yemen'deki Husilere karşı hava saldırı başlatmıştı. Uçak, gemi ve denizaltılarla yapılan saldırıda en az 12 hedef imha edilmişti. ABD ve Birleşik Krallık, Yemen'deki İran destekli Husilere operasyon başlatmıştı. Karar, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın 11 Ocak 2024 tarihli acil kabine toplantısından sonra alınmıştı. ABD ve Birleşik Krallık deniz ticaretini güvence altına almayı amaçladığını duyurmuştu. Hava saldırısında, Husilere ait en az 12 hedef savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), kargo gemisinin 15 Ocak sabah saatlerinde Yemen açıklarında hedef alındığını duyurmuştu.  Saldırının yaralanmaya veya büyük bir zarara neden olmadığı ifade edilmişti. ABD, "İran destekli Husiler Yemen açıklarında bir ABD konteyner gemisini vurdu" açıklamasını yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.