SON DAKİKA
Hava Durumu

İlber Ortaylı'dan skandal sözler: Türkistan’da Rusça’nın kullanımını teşvik etti!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Asya'da Devlet Birikimi Uluslararası Çalıştayı'nda skandal ifadeler kullandı. Türk dünyasında Rusça ile Türkçenin birlikte yaşamasını Amerikan kültür emperyalizmine karşı bir "direniş" olarak nitelendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlber Ortaylı'dan skandal sözler: Türkistan’da Rusça’nın kullanımını teşvik etti!

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’da düzenlenen Asya'da Devlet Birikimi Uluslararası Çalıştayı'na katıldı. Prof. Dr. Ortaylı, çalıştayda yaptığı konuşmada hezeyan dolu sözler sarf etti. Kendisi de bir Kırım Tatarı olan Ortaylı'nın ata toprağı olan Kırım'ın Rusya tarafından 2014 yılında işgal edilmesine hiçbir söz etmemesi ve Putin'in Ukrayna'da başlattığı savaş ile beraber işlediği savaş suçlarına ilişkin bir kez bile demeç vermemesi dikkatlerden kaçmıyordu.

Prof. Dr. Ortaylı, 19 Kasım 2023 tarihindeki çalıştayda yaptığı konuşmada Kazakistan’da Rusça ve Türkçe’nin aynı anda kullanılmasının, İngilizce dayatmasına karşı bir direniş olduğunu iddia etti. Kazakistan’da Rusça’nın kullanımı kalkarsa, bölgede FETÖ ve türevlerinin İngilizce kullanımını benimseteceğini öne sürdü.

ORTAYLI'YA GÖRE RUSÇA KULLANILMAZSA TÜRKİSTAN COĞRAFYASI TEHLİKEDE!

Kazakistan’da Rusça'nın kullanılmasının kültürel emperyalizmi değil çokkültürlülük olduğuna inanan Ortaylı, “Çok lisanlı duruşun Amerikanizme ve Amerikan İngilizcesine karşı ciddi bir direniş olduğunu” dile getirdi. Türkistan coğrafyasında bulunan Türk devletlerinin, mevcut durumu ortadan kaldırmasının bütün ülkeleri büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakacağını iddia etti.

ORTAYLI, BAĞLAM DIŞI DÜŞÜNCELERLE FİKRİNİ DESTEKLEMEYE ÇALIŞTI

Ortaylı, Rusça’nın ortadan kaldırılmasını alakasız bir bağlamda ele alırken, “Bu Rusçayı oradan bir kaldıralım mesela muvaffak olabilelim böyle bir şeye, anında orası Fetöcü gibi adamların istilası altında öğrenilen İngilizce ile dolar. Bütün Orta Asya İngilizce konuşur ve İngilizce yazar” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.