SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova'nın eski Büyükelçisi Bosch: Kosovalı Sırp polisin ölümüne neden olan Milan Radoicic serbestçe dolaşıyor

Kosova'nın eski Büyükelçisi Robert Bosch, 24 Eylül 2023 tarihinde Kosoav polisi Afrim Bunjak'ın ölümüne neden olan Sırp siyasetçi Milan Radoicic'in serbestçe dolaşmasından endişe duyduğunu belirtti. Ayrıca Bosch, Sırbistan'ın Rusya ve Çin'den destek aldığının altını çizdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova'nın eski Büyükelçisi Bosch: Kosovalı Sırp polisin ölümüne neden olan Milan Radoicic serbestçe dolaşıyor

Hollanda'nın eski Kosova Büyükelçisi Robert Bosch, Sırbistan tehditleri nedeniyle NATO'nun Kosova'daki güvenliği için asker sayısını artırmayı planladığını belirtti. Sırbistan'da yaklaşan seçim dolayısıyla Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic'in tüm Sırpları birleştirmeye yönelik olarak hareket ettiğini ifade etti.

"SIRP SİYASETÇİ MİLAN RADOİCİC'İN SERBESTÇE DOLAŞMASI ENDİŞE VERİCİ"

Ayrıca Bosch, 24 Eylül 2023 tarihinde Sırp güçlerin, Kosova'nın kuzeyindeki Zveçan kentindeki Banjske bölgesine düzenlediği saldırıya işaret etti. Bosch, Kosova polisine saldırı düzenleyen ve saldırı nedeniyle Afrim Bunjak isimli polisin ölümüne neden olan Milan Radoicic'in (Kosovalı Sırp siyasetçi) hala serbestçe dolaşıyor olmasından endişe duyduğunu belirtti. Bosch, "Bu hassas güvenlik durumu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in tüm Sırpları harekete geçirmek istediği Sırbistan'daki seçimlerle de ilgilidir. Elbette en sıcak nokta, İngiliz askerlerinin şu anda Sırbistan sınırında devriye gezdiği Kosova'nın kuzeyi ve bu bölgenin güvenliğini de garanti altına alacaklarına inanıyorum. Ancak beni endişelendiren şey Milan Radoicic'in hâlâ özgürce hareket etmesi ve bunun tehlikeli bir şey olması" ifadelerini kullandı.

Who is Milan Radoicic: The 'Shadow Power' of Kosovo Serbs - Prishtina  Insight Prishtina Insight

"RUSYA BATI BALKANLAR'DA YENİ BİR SAVAŞIN BAŞLAMASINI UMUYOR"

Öte yandan Balkanlar'da yaşanan çatışmayı vurgulayan Bosch, Rusya'nın Balkanlar'da gergin durumu alevlendirdiğini dile getirerek, "Artık Rusya'nın çıkarı, dünya çapında mümkün olduğu kadar çok çatışmanın yaşanması ve böylece dikkatlerin Ukrayna'daki savaştan başka yöne çekilmesidir. Rusya'nın Ortadoğu'daki savaştan ne kadar çıkar sağladığına bakın, şimdi Batı Balkanlar'da yeni bir çatışmanın yaşanmasını umuyor" dedi. 

"SIRBİSTAN ÇİN'DEN EKONOMİK DESTEK ALIYOR"

Ayrıca, Rusya'nın yanı sıra Çin'in de Sırbistan'a ekonomik açıdan destek verdiğinin altını çizen Bosch, "Sırbistan'ın Rusya'nın yanı sıra Çin'den de çok güçlü bir ekonomik desteği var. Ancak sadece Kosova'da değil, Bosna Hersek'te de güvenlik durumunun hassas olduğunu unutmayın. Bosna'daki Sırp Cumhuriyeti siyasetçileri Sırbistan'daki Sırp siyasetçilerden çok daha radikal ve bu nedenle de daha Rusya yanlısı. Dolayısıyla bu bölgede durumun kızışması riski gerçek, bu nedenle Balkanlar'daki NATO birliklerinin sayısının arttırılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum" çağrısını yaptı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.