SON DAKİKA
Hava Durumu

Macaristan İsveç'in NATO kararı için harekete geçiyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç'in NATO'ya katılımı için Başbakan Ulf Kristersson'ı başkent Budapeşte'ye davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Macaristan İsveç'in NATO kararı için harekete geçiyor

NATO üyeliğine başvuruda bulunan İsveç, Türkiye ve Macaristan'dan kesin sonuç bekliyor. 31 NATO ülkesinin onayına ihtiyaç duyan İsveç, Türkiye ve Macaristan'dan çıkacak olan kararı dört gözle bekliyor. 

ORBAN, KRİSTERSSON'I MACARİSTAN'A DAVET ETTİ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO'ya üyelik konusunu görüşmek üzere İsveç Başbakanı Ulf Kristerrson'u başkent Budapeşte'ye davet etti. Orban, "Bugün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'a, İsveç'in NATO'ya katılımıyla ilgili müzakereler için Macaristan'a yapacağı ziyaretle ilgili bir davet mektubu gönderdim" bilgisini verdi.

Türkiye tarafı bugün İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü görüşmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) oylama yapacak. Yeteri kadar geçerli oy kullanıldığı takdirde protokol Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ulaşacak. Şubat ayı ortasında ise Macaristan Parlamentosunun toplanması ve İsveç'in NATO üyeliğini kabul etmesi bekleniyor. 

İSVEÇ'İN NATO AKIBETİ NE OLACAK?

Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik olarak başlattığı topyekûn saldırılarının ardından İsveç ve Finandiya, güvenlik için NATO'ya üye olmak için adım atmıştı. Ancak, İsveç ve Finlandiya'nın bölücü terör örgütü PKK ve uzantılarına sığınma desteği vermesi nedeniyle Türkiye bu kararı sıcak karşılamadı. Haziran 2022'de Üçlü Muhtıra'ya imza atan Finlandiya ve İsveç, Türkiye'ye verdiği garantiyi uzun vadeli aradan sonra yerine getirdi. Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği Nisan 2023'te kabul edildi. Ancak PKK ve uzantılarına fon sağlayan İsveç'in NATO üyeliği hala tartışılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.