SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova'nın resmi dili değişti

Moldova'nın resmi dili Moldovaca'dan Rumence'ye çevrildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 13:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova'nın resmi dili değişti

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, devlet dilinin isminin Moldovaca'dan Rumence'ye çevrilmesine ilişkin yasa tasarısını onayladı. Cumhurbaşkanı Maya Sandu, “Bugün tarihi ve inkâr edilemez bir gerçeği doğrulayan yasa tasarısı çıktı. Moldova'nın devlet dili Rumence'dir. Rumence dilinin burada yaşayan ve bu toprakları seven hepimizi birleştirmesini istiyorum” açıklamasında bulundu.

PARLAMENTODA ARBEDE YAŞANDI

Bundan önce, parlamentodaki 101 milletvekilinden 58'i tasarı lehinde oy kullandı. Yasa tasarısı, mecliste 63 sandalyesi bulunan Hareket ve Dayanışma Partisi tarafından önerildi. Komünistler ve sosyalistlerden oluşan muhalefet bloğu tasarıya karşı çıktı. Tasarının ilk turda kabul edilmesinin ardından mecliste arbede yaşandı.

RUMENCE RUS KONTROLÜNDEKİ TRANSDİNYESTER'DE ÖĞRETİLİYOR

Yasa tasarısında, "Moldova dili" ibaresi "Rumen dili" ile değiştirildi. Rumence, Moldova okullarında ve üniversitelerinde öğretilirken, Kiril alfabesi kullanılan Moldova dili, yalnızca Rus kontrolündeki Transdinyester bölgesinde öğretilmektedir.

MOLDOVA'DA RESMİ DİL SORUNU

SSCB'nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Moldova'nın resmi dili ilk başlarda Rumence idi. Ancak, 1994 yılında yönetimde gücü ellerine alan Rusya yanlısı politikacılar tarafından resmi dil anayasada Moldovaca olarak değiştirilmişti.

Moldova Anayasa Mahkemesi'nin 2013'te aldığı karar sonunda Moldova'nın resmi dili yeniden Rumence oldu. Ancak Moldova Anayasası'nda ülkenin resmi dili bölümünde değişiklik yapılmadı ve Moldovaca yazmaya devam ediyor. Öte yandan ülkenin Bağımsızlık Deklarasyonunda resmi dil Rumence olarak geçiyor.

Öte yandan, Moldova ve Romanya'da konuşulan dillerde sadece aksan farkı bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.