SON DAKİKA
Hava Durumu

MSB: 1 Ocak’tan bu yana 794 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı Türk askerinin, 1 Ocak'tan 6 Temmuz'a kadar 794 teröristi etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2023 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2023 16:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
MSB: 1 Ocak’tan bu yana 794 terörist etkisiz hale getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Türk askerinin hain terör gruplarına kan kusturmaya devam ettiğini ve 1 Ocak 2023 tarihinden bu yana terörle mücadelede 320 operasyon düzenlendiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca 794 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Milli Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumlarının Cumhuriyet'in 100’üncü yılında daha güçlü Türkiye için şevk ve gayretle çalışmaya devam ettiğini belirtti.

TÜRKİYE TERÖRİSTLERE GÖZ AÇTIRMAYACAK

Aktürk ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelesinin kararlılıkla süreceğinin altını çizerek, "1 Ocak’tan itibaren Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde 19'u büyük, 301'i orta çaplı 320 operasyon icra edilmiş, 21'i son bir haftada olmak üzere 794 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil 38 bin 137 terörist etkisiz hale getirilmiştir" dedi.

"HUDUT NAMUSTUR"

Aktürk, Mehmetçiğin "Hudut Namustur" anlayışıyla zorlu iklim ve arazi şartlarında, 7 gün 24 saat büyük fedakarlık ve kahramanlıkla sınır güvenliğine yönelik mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı. Kaçakçılığın, yasa dışı geçişlerin ve düzensiz göçün engellenmesi ve terörle mücadele etkinliğinin artırılması için, çalışmaların ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli sürdüğünü bildirdi.

FETÖ İLE KARARLI MÜCADELE

FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü ifade eden Aktürk, 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 24 bin 195 personelin ihraç edildiğini, 363 personel hakkında ise idari sürecin devam ettiğini bildirdi. Sınırların hem personel sayısı hem teknoloji bakımından en yoğun ve kapsamlı tedbirlerle korunduğunu vurgulayan Aktürk, "Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde son bir haftada hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 46 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 1’i FETÖ mensubu olmak üzere 3’ü teröristtir. 2 bin 561 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 1 Ocak’tan itibaren ise hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 736 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 174’ü FETÖ mensubu olmak üzere 268’i teröristtir. 118 bin 425 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıca 1 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda 341 kilogramı son bir haftada olmak üzere 2 bin 362 kilogram uyuşturucu, 690 muhtelif uyuşturucu hap ve 23 muhtelif silah ele geçirilmiştir. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkan ve kabiliyetleri sürekli geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir" ifadelerini kullandı.

SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ TERÖRİSTLER ETKİSİZ HALE GETİRİLMEYE DEVAM EDİYOR

Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusu olmak üzere diğer bölgelerde sivilleri ve askeri birlikleri hedef alan terör örgütlerine Türk askerinin göz açtırmadığını belirten Aktürk, "1 Ocak’tan itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 67 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 587 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Birliklerimizin güvenliği için gerekli her türlü tedbir alınmaktadır. Kahraman ordumuz terör örgütlerine karşı ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için daha önce olduğu gibi yeri ve zamanı geldiğinde gereken neyse yapmaya hazır ve buna muktedirdir. Suriye’nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyor, muhataplarımızdan da uymalarını beklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

"KIBRIS’TA EGEMEN, EŞİT, BAĞIMSIZ İKİ DEVLET TEK ÇÖZÜM"

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege’de, Akdeniz’de, Türkiye'nin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini kararlılıkla korumaya devam ettiğini belirterek, "Kıbrıs’ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözüm olduğunu vurguluyoruz." ifadesini kullandı.

TAHIL KORİDORU 

Aktürk, Rusya'nın Ukrayna'nın ana karasına yönelik işgal girişimi ile sekteye uğrayan Tahıl Koridoru meselesinde Türkiye'nin önemine değindi. 32 milyondan fazla tahılın binden fazla gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaştığını aktararak, "17 Temmuz’da süresi dolacak olan Tahıl Girişiminin uzatılmasına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temaslarımız Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.