SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO'nun Sırp birliklere yönelik hava harekatının 25. yılı

Tarihinde 24 Mart 1999'da en büyük askerî müdahaleyi gerçekleştiren NATO'nun Sırp birliklere karşı düzenlediği hava harekatının 25. yılı kaydediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2024 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO'nun Sırp birliklere yönelik hava harekatının 25. yılı

Sırbistan'ın Kosova'ya yönelik saldırılarına karşılık NATO'nun hava harekatı başlatmasının üzerinden 25 yıl geçti. Böylelikle 24 Mart 1999 tarihinde, Sırpların Kosova'daki katliamlarına müdahale eden NATO Kuvvetleri'nin tarihinde en büyük askerî müdahalesi gerçekleşti. 

KOSOVA'DA NATO HAVA HAREKATI'NIN 25. YILI ANILDI

Kosova'da NATO Hava Harekatı'nın 25. yılında hayatını kaybeden askerler için başkent Priştine'deki Rahibe Teresa Meydanı'nda anma töreni düzenlendi. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve müttefik ülkelerin büyükelçilerinin katılımıyla düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulurken, NATO askerlerinin anıtına çelenk bırakıldı. Cumhurbaşkanı Osmani burada yaptığı konuşmada, bu tarihin Kosova için unutulmaz bir gün olduğunun altını çizdi. 

Osmani, “25 yıl önce Kosova için büyük bir umut başlamıştı. 24 Mart günü gerçekten de büyük bir umut günüydü, çünkü demokratik dünyanın ittifakları ilk kez Kosova halkının o zamanki soykırımcı Miloseviç rejimi tarafından yok edilmesini önlemek için bir araya geldi. Ve diğer pek çok ortak ülkeyle birlikte, Kosova’nın nihayet özgür olmasını başardık" diyerek 12 Haziran 2024'te bu günün kutlanacağını duyurdu. 

Osmani, NATO Harekatı'na katılan ülkelerin askerî birliklerine ve liderlerine teşekkür etti.

NATO HAVA HAREKATININ 25. YILINDA ÖLEN NATO ASKERLERİ ANILDI

NATO'NUN KOSOVA'DAKİ HAVA HAREKATI

NATO'ya ait uçaklar, 24 Mart 1999 tarihinde saat 19.45'te havalanarak Sırbistan, Kosova, Karadağ'daki hedefleri bombaladı. Hava Harekatı ABD Başkanı Bill Clinton'ın emriyle başlamış, Clinton, Atlantik İttifakı’na Kosova’daki çatışmayı sona erdirmenin tek yolunun askerî operasyon olduğunu belirtmişti. "Balkan kasabı" olarak bilinen Miloseviç'in teslim olması üzerine 9 Haziran 1999'da Kumanova Anlaşması imzlanmış ve 11 Haziran'da Sırp birlikler Kosova topraklarını terk etmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.