SON DAKİKA
Hava Durumu

Norveç'in 1 Ocak kararı: Ukrayna'ya doğrudan silah satışı yapılacak

Norveç hükûmeti, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya silah ve savunma ürünlerinin doğrudan satışına izin verdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 10:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Norveç'in 1 Ocak kararı: Ukrayna'ya doğrudan silah satışı yapılacak

Norveç hükûmeti, 2024'ün ilk gününde Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya destek olmak adına yeni bir karar aldı. Hükûmetin resmî internet sayfasındaki duyuruya göre Norveç, Ukrayna'ya silah savunma ürünlerinin doğrudan satışına izin verdi. Karar 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girdi.

"UKRAYNA'YA VERİLEN DESTEK HEM NORVEÇ HEM DE AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ"

Konuyla ilgili açıklama yapan Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Ukrayna'ya sağlanan destek ile hem Norveç'in hem de Avrupa'nın güvenliğinin sağlanacağını belirtti. Bakan Eide, "Rusya'nın saldırganlık savaşının neden olduğu olağanüstü güvenlik durumunda, Ukrayna'yı desteklemeye devam etmemiz hayati önem taşıyor. Ukrayna'ya verilen destek, Norveç ve Avrupa'nın güvenliği açısından önemli. Yasa dışı saldırganlık savaşının uzayabileceği olasılığını da planlamalıyız. Bu nedenle hükûmet, Norveç savunma sanayisinden Ukrayna'ya doğrudan silah ve savunma ile ilgili ürünlerin satışına izin vermeye karar verdi" açıklamasını yaptı. 

Öte yandan Norveç Savunma Bakanı Björn Arild Gram, hükûmetin Ukrayna'ya destek vermeye devam edeceğini işaret ettiği değerlendirmesinde, "Bu değişiklik, müttefiklerimizle birlikte Norveç için temel savunma ve güvenlik politikası çıkarlarını koruduğumuz anlamına gelmektedir. Hükûmet, savunma sanayinin mevcut güvenlik politikası durumundaki önemli rolünü kolaylaştırmak için bir dizi araç kullanmaktadır" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.