SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşmasını resmen feshetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı (AKKA) fesheden kararnameyi imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşmasını resmen feshetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Kasım 1990’da Paris’te NATO ve Varşova Paktı ülkeleri arasında imzalanan Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nın (AKKA) resmen feshedilmesini öngören kararnameyi imzaladı. AKKA anlaşması, tarafların konvansiyonel güçlerine sınırlamalar getirilmesini öngörüyor.

AKKA Antlaşması zırhlı muharebe araçları, muharebe tankları, savaş uçakları, toplar ve saldırı helikopterlerini içeren toplam beş konvansiyonel silah kategorisinde sayıca indirimi, karşılıklı bilgi paylaşımını ve her bir kategori için de anlaşmaya taraf olan ülkeleri bağlayacak sınırlamaları içeriyor. Antlaşma, coğrafi olarak Avrupa’nın Atlantik kıyılarından başlayıp Sovyetler Birliği’nin Ural Dağları’na kadar olan bölümü kapsıyor.

AVRUPA KONVANSİYONEL KUVVETLER ANTLAŞMASI

1990 yılında Paris’te NATO ve Varşova Paktı arasında imzalanan AKKA Antlaşması, Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasının ardından revize edilerek Temmuz 1992’de yürürlüğe girmişti. Rusya’nın şikayet ve talepleri üzerine NATO ülkeleri 1996 ile 1999 yılları arasında AKKA’nın yenilenmesi görüşmelerini sürdürmüştü. Antlaşma yeniden rezerve edilerek 1999 yılında İstanbul’da yapılan AGİT zirvesinde dönemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Batılı ülke liderleri arasında tekrar yenilenmişti.

RUSYA ANTLAŞMANIN ALEYHİNE ÇALIŞTIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

Antlaşmaya taraf olan ülkeler, belirlenen hedeflerine ulaşma noktasında güvenlik ve istikrarın temini için birlikte çalışmayı ve her türlü çabayı göstereceklerini taahhüt etmişti. 2000 yılında Rusya yönetiminin başına gelen Vladimir Putin, AKKA anlaşmasının Rusya aleyhine çalıştığını ilan ederek 2007 yılında askıya almıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.