SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin'in savaş karşıtı rakibi başkanlık seçiminden men edildi

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, 17 Mart'ta yapılacak başkanlık seçimlerine aday olan savaş karşıtı Boris Nadezhdin'in adaylığını düşürdü.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 15:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin'in savaş karşıtı rakibi başkanlık seçiminden men edildi

Rusya, 17 Mart 2024 tarihinde başkanlık seçimleri için sandık başına gidecek. Adaylarını belirleyen Rusya, seçimlerde değişikliğe gitti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rakip olan savaş karşıtı Boris Nadezhdin başkanlık seçimlerinden men edildi.

RUSYA MERKEZ SEÇİM KOMİSYONU BAŞKAN ADAYI NADEZHDİN'İN ADAYLIĞINI VETO ETTİ

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, muhalif başkan adayı Nadezhdin'in gelecek ay yapılacak olan seçimlere katılmasına yasak getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Nadezhdin, "Merkez Seçim Komisyonu temsilcilerinin tavsiyelerine katılmıyorum. Rusya genelinde 200 binden fazla imza topladım. Toplama işlemini açık ve dürüst bir şekilde gerçekleştirdik; genel merkezimizdeki ve toplama noktalarımızdaki kuyrukları tüm dünya izledi. 2024'te Başkanlığa aday olmak hayatımın en önemli siyasi kararıdır. Niyetlerimden geri adım atmıyorum. MSK'nın reddine Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi'nde itiraz edeceğim" ifadelerini kullandı. 

NADEZHDİN, UKRAYNA'YA KARŞI BAŞLATILAN SALDIRILARI ELEŞTİRMİŞTİ

Nadezhdin, daha önce Putin'in emriyle Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı saldırı başlatılmasına eleştiri getirmişti. Seçimlere aday olanların isimleri nihai olarak 10 Şubat 2024 tarihinde duyurulacak. Halihazırda devlet başkanlığı yürüten Putin'in yeniden göreve seçilirse 2030'a kadar devlet başkanı olacak. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.