SON DAKİKA
Hava Durumu

Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis, NATO Genel Sekreterliğine aday oldu

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreterliği için aday olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis, NATO Genel Sekreterliğine aday oldu

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreterliği için aday olacağını duyurdu. Romanya’nın başkenti Bükreş’teki Cotroceni Sarayı’nda açıklama yapan Iohannis, “NATO Genel Sekreterliği pozisyonu için yarışa katılmaya karar verdim” dedi.  Iohannis, NATO Genel Sekreterliği için Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yarışacak.

NATO’nun misyonuna ilişkin görünümünü yenilemesi gerektiğine işaret eden Iohannis “Doğu Avrupa’nın NATO görüşmeleri ve kararlarına değerli katkıları mevcut. Bu bölgeden dengeli, güçlü ve etkili bir temsil ile İttifak, tüm üye ülkelerin ihtiyaç ve endişelerine cevap verebilecek en iyi kararları alabilecektir” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’YI HİÇBİR ÖN ŞART OLMAKSIZIN DESTEKLİYORUZ”

Romanya Devlet Başkanı Klaus Iohannis “Romanya, NATO’nun tüm misyonlarına destek olmakta ve Balkanlar ile Karadeniz’in güvenliğine katkı sağlamaktadır. Ukrayna’yı da hiçbir ön şart olmaksızın destekliyoruz”  dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.