SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da savaşa dair Kremlin propagandasına uymayan bilgileri paylaşanlar hapse atılacak!

Kremlin yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'daki işgal girişimi ve saldırıları hakkında gerçekleri paylaşanları susturmak için yasaları daha da sertleştirme kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2023 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2023 18:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da savaşa dair Kremlin propagandasına uymayan bilgileri paylaşanlar hapse atılacak!

Rusya yönetimi, Ukrayna’daki savaş hakkında gerçekleri paylaşanları sindirmek için yasaları sertleştirme kararı aldı. Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, savaş ile ilgili “sahte” bilgileri paylaşılması için 15 yıl, Rus ordusunun sözde irtibatsızlaştırılması için 7 yıl hapis cezası öngören yasa tasarısını kabul etti.

İlgili yasa ile Wagner Grubu paralı askerlerinin işlediği savaş suçlarını anlatanlar cezalandırılacak.

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı işgal girişimi ve saldırılarının ardından bir yıl geride kaldı. Ancak savaş bundan tam 9 yıl önce 2014’te Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’ın işgaliyle zaten başlamıştı. Putin Rusyası, işlenen savaş suçlarını ve katliamları örtbas etmek için yasa tasarısı hazırlıyor.

RUS PROPAGANDASINA KARŞI ÇIKAN TÜM BİLGİLER “SAHTE” KABUL EDİLİYOR

Bilindiği gibi, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısını başlattıktan sonra Rus yönetimi, Rusya Savunma Bakanlığının açıklamalarından farklı olan bilgileri “sahte” ve “provokasyon” olarak nitelendiriyor. Örneğin Kremlin yönetimi, Rus işgal güçlerinin, Mariupol’de sivillerin sığınak olarak kullandığı tiyatro binasına, Mariupol’deki doğumhaneye düzenlenen saldırıları ile ilgili bilgileri “sahte” olarak kabul ediyor. Ayrıca Rus askerlerin, Ukrayna’daki sivil yerleşim yerlerini kasıtlı olarak bombalaması, sivillerin öldürülmesi ve tecavüzüne ilişkin bilgilerin sahte olduğunu iddia ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.