SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan Kazakistan medyasına baskı!

Rusya, ülkede bulunan bir çok yabancı medya kuruluşuna baskı yaparken, Ukrayna konusunda gerçek haberler yapan sitelere dava açıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2023 11:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan Kazakistan medyasına baskı!

Kazakistan'ın Rusya'da faaliyet gösteren Arbat.media haber sitesi, Rus ordusu hakkında güya "sahte haberler" yaptığı iddiasıyla Vladimir kentindeki Lenin Bölge Mahkemesi'ne çağrıldı. Suçlama, askeri savcılık tarafından yapıldı.

Mahkeme celbinde suçlama sebebi olarak; Rus ordusunun kayıpları, Ukrayna şehirlerinin bombalanması ve sivillerin öldürülmesi ile ilgili haberler yayımlanması gösterildi.

Savcılık, Ukrayna'daki Rus saldırıları ve işgal girişimi hakkında gerçek durumu anlatan haber sitesini "protesto havası" yaratmakla suçluyor. Eylül ayında Arbat.media sitesinde yer alan, "Rus işgalciler Harkiv bölgesinde yenildikleri halde bunu kabul etmiyorlar" başlıklı haberde, Ukrayna birliklerinin Harkiv bölgesinin işgal altındaki bir dizi bölgesini kurtardığı ifade edildi.

RUS SAVCILIĞI: UKRAYNA'NIN İŞGALİ, RUSYA'NIN PLANLARININ PARÇASI DEĞİL (!)

Rus savcılık yetkilileri, Ukrayna topraklarının işgali ve saldırılarının, Rusya'nın planlarının bir parçası olmadığını savundu. Savcılığın göndermiş olduğu celpte, Rusya'nın işgali altındaki Donbas bölgesinde yaşayanların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kendilerini "Ukrayna rejiminin askeri saldırganlığından" koruması çağrısında bulundukları iddia edildi.

Rusya'nın sansür kurumu Roskomnadzor, daha önce birkaç Kazakistan ve Kırgızistan medya kuruluşunun Ukrayna ile ilgili haberlerini internet sitelerinden kaldırmasını talep etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.