SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın başını çektiği AEB ülkeleri, İran ile serbest ticaret anlaşması imzaladı!

Rusya'nın başını çektiği Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri, İran ile serbest ticaret anlaşmasına imza attı. Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Ermenistan yetkilileri, Rusya'nın savaş suçlarının ortağı İran ile ticaret işbirliği kurdu.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2023 21:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 21:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın başını çektiği AEB ülkeleri, İran ile serbest ticaret anlaşması imzaladı!

Rusya Federasyonu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrasya Ekonomik Birliği gibi kurumlarla emperyalist politikalarını uygulamaya devam ediyor. Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) tarafından 25 Aralık 2023 tarihinde St. Petersburg şehrinde yapılan toplantıda, üye ülkeler, İran İslam Cumhuriyeti ile serbest ticaret anlaşmalarını imzaladı.

İran İslam Cumhuriyeti adına Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Abbas Aliabadi ile Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin başbakan yardımcıları anlaşmaya imza attı. Toplantıda; Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Bakan Yardımcısı Mehdi Seferi, Avrasya Ekonomik Birliği Ticaret Bakanı Andriy Slepnev, İran'ın Moskova Büyükelçisi Kazım Celali ile diğer ülkelerin yetkilileri yer aldı.

RUSYA'NIN SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞI İRAN!

Avrasya Ekonomik Birliği, savaş suçlusu ve terör devleti Rusya'nın Sovyetler Birliği'nin ardından kurulan ülkelerde hegemonya tesis etmek için hayata geçirdiği sözde ekonomik ortaklığı ifade ediyor. Özellikle, Rusya'nın Ukrayna'da 24 Şubat 2022'de başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından Moskova'nın işlediği sivil katliamlar ve savaş suçlarının en büyük ortağı İran oldu. Tahran idaresi, Rusya'ya sağladığı Şahid tipi Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile Ukrayna'da büyük katliamlara imza attı ve halen sivillere yönelik saldırıların bir kısmı bu SİHA'lar eliyle icra ediliyor.

AVRASYA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ

Moskova'nın başını çektiği AEB ile İran arasında serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasına ilişkin geçici anlaşma, 17 Mayıs 2018'de imzalanmıştı ve 27 Ekim 2019'dan itibaren geçerli kabul edilmişti.

Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), 29 Mayıs 2014'te kurulmuştur. Sözleşme, 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girmiştir. Belarus, Kazakistan ve Rusya kurucu ülkelerdir. Ermenistan, 2 Ocak'ta, Kırgızistan ise 14 Mayıs'ta birliğe katılmıştır.

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.