SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Birleşik Krallık'taki casus üssü: Seacox Heath malikanesi

Birleşik Krallık tarafından Rusya'ya yönelik olarak uygulanan yaptırımların bir parçası olarak, Seacox Heath malikanesi diplomatik statüden çıkarıldı. Malikanenin, Kremlin tarafından istihbarat teşkilâtının potansiyel ajanlarıyla buluşmak için kullandığından şüpheleniliyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 14:33
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 14:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Birleşik Krallık'taki casus üssü: Seacox Heath malikanesi

Birleşik Krallık tarafından, 8 Mayıs 2024 tarihinde diplomatik statüsü kaldırılan Kent-Sussex sınırındaki Ruslara ait bir kalenin, Rusya Genelkurmay Başkanlığına bağlı askerî istihbarat teşkilâtı (GRU) tarafından İngiliz ajanlarla buluşmak ve onları işe almak için kullanıldığından şüpheleniliyor. Güvenlik kaynakları, 19. yüzyıldan kalma bir kale olan Seacox Heath'in, GRU'nun Birleşik Krallık'taki operasyonlarını yürüttüğü kilit bir üs olarak tespit edilmesinin ardından son yaptırım turunda hedef alındığını açıkladı.

Söz konusu malikane Birleşik Krallık istihbarat teşkilâtları tarafından yıllardır izleniyordu. GRU tarafından potansiyel ajan olarak hedef alındığına inanılan, aralarında İngiliz ve diğer Rus olmayan suç çetesi üyelerinin de bulunduğu kişiler eve girip çıkarken tespit edildi.

HEDEF CASUSLUK ÜSSÜ KURMAKTI

Güvenlik kaynakları, GRU'nun Seacox Heath'te sofistike bir casusluk üssü kurmayı hedeflediğine inandıklarını söyledi. Buranın çeşitli istihbarat toplama yöntemleri için bir üs olarak kullanılıyordu. Ancak Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverly, Seacox Heath'ın Rusya'ya ait olan ve diplomatik statülerini kaybedecek birkaç mülk arasında yer aldığını açıkladı. Bu karar, mart ayında Londra'nın doğusunda Ukrayna bağlantılı bir işletmeye düzenlenen ve yetkililerin Kremlin tarafından düzenlendiğine inandığı şüpheli bir kundaklama saldırısına cevaben Moskova'ya karşı alınan bir dizi yeni yaptırımın bir parçasıydı. Seacox Heath'ın saldırının planlanmasında kullanıldığı düşünülmüyordu ancak Birleşik Krallık hükûmetinin Moskova'yı cezalandırmak için hedef almaya karar verdiği diplomatik statüden yararlanan bir dizi Rus mülkü arasındaydı.

ARAZİSİNDE GİZLİ DOSYALARI YAKTILAR

Oksijen gazetesinde konuya ilişkin olarak yer alan haberde, Seacox Heath'ın yıllardır Rus diplomatlar ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) casusları tarafından hafta sonu ve tatil amaçlı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Milyonlarca sterlin değerinde olduğu düşünülen 30 dönümlük arazide Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'nin istihbarat ve gizli servisi olan KGB görevlilerinin gizli dosyaları yakarken görüldüğü kaydedildi.

RUS ATAŞENİN İSTİHBARAT AMACIYLA KULLANDIĞI MÜLKLER

Birleşik Krallık, Londra'daki Rusya Büyükelçiliğindeki askerî ataşeyi kötü niyetli istihbarat faaliyetleri nedeniyle sınır dışı etme, bazı mülklerin diplomatik statüsünü kaldırma ve Rus diplomatik vizelerinin süresini sınırlama kararı almıştı. Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverly 8 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin açıklama gerçekleştirmişti.

Parlamentoda konuşan Bakan Cleverley, kararın Rusya'nın Birleşik Krallık ve Avrupa'daki kötü niyetli faaliyetlerine yanıt olduğunu bildirdi. Rus ataşenin istihbarat amacıyla kullandığı mülklerde GRU için çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.