SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Telekom Çin’e 200 milyon avro borçlandı

Türkiye'nin telekomünikasyon şirketlerinden Türk Telekom, Çin'den yüksek faizli kredi alarak Çin devlet bankalarına 200 milyon avro borçlandı.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2024 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2024 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Telekom Çin’e 200 milyon avro borçlandı

Hisselerinin yüzde 60'ı Türkiye Varlık Fonuna, yüzde 25'i Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına ait olan Türk Telekom şirketi, Çin devletine ait "Bank of China" ve "The Export-Import Bank of China" ile uzun vadeli kredi anlaşması imzaladı. Bu bağlamda şirket Çin'e yüksek faizli kredi ile 200 milyon avro borçlandı.

UZUN VADELİ BORÇ

Türk Telekomun Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, "Grubumuzun yatırımlarının, stratejik girişimlerinin ve büyüme planlarının finansmanı amacıyla Sinosure sigortası kapsamında, Şirketimiz ile Bank of China ve The Export-Import Bank of China arasında 200 milyon avro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzalanmıştır" ifadesine yer verdi.

Şirketin KAP'a yaptığı açıklamada ayrıca, "Söz konusu kredinin nihai vadesi Mart 2029, yıllık faiz oranı EURIBOR + %1,50 olup, sigorta primi ve diğer peşin maliyetler dâhil toplam maliyeti ise yıllık EURIBOR + %3,37'dir." denildi.

DAHA ÖNCE 80 MİLYON AVRO BORÇ ALMIŞTI

Şirket daha önce de aynı Çin bankalarından, nihai vadesi Mayıs 2028 olan 80 milyon avroluk borç almıştı. Alınan kredinin yıllık faiz oranı eurıbor + yüzde 1,40 sigorta primi ve diğer peşin maliyetler dahil toplam maliyeti ise yıllık eurıbor artı yüzde 2,79 olmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.