SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna için Taurus füzeleri: Alman Meclisi bir kez daha oylama yapacak

Almanya'da Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus füzeleri gönderilmesini içeren önergesi dün mecliste reddedildi. Öte yandan meclisteki partilerin Ukrayna’ya Taurus tedariki konusunda sunacağı ortak önergenin yeniden oylamaya sunulacağını bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna için Taurus füzeleri: Alman Meclisi bir kez daha oylama yapacak

Almanya'da muhalefetin meclise sunduğu Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus seyir füzelerini tedarikini içeren önerge hükûmeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) oylarıyla reddedildi. Ancak Taurus füzelerinin Ukrayna'ya tedarik konusunun yeniden oylamaya sunulacağını bildirildi.

İKTİDAR TEKLİFİ ŞUBAT AYINDA SUNACAK

Almanya’nın Ukrayna’ya sağladığı yardımları takip eden German Aid to Ukraine (Almanya’dan Ukrayna'ya Yardım) projesi, yaptığı açıklamada Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) verdiği önerge için dün düzenlenen oylama sırasında parlamentoda bulunan 666 milletvekilinden 178’i evet, 485’i hayır oyunu kullandığı ve 3’ü çekimser kaldığını aktardı. Aynı zamanda açıklamada, iktidardaki koalisyonun temsilcileri, yapılan oylamanın hemen ardından füzelerin Ukrayna'ya sağlanmasına ilişkin hazırladıkları önergeyi Şubat ayında sunacaklarını duyurduğuna dikkat çekilerek, “Bu, milletvekillerinin füze teslimatını desteklemediklerinden dolayı değil, ilgili önergeyi sadece siyasi bir gösteri olarak gördükleri için CDU/CSU önergesine topluca karşı oy verdikleri teorisini destekliyor.” değerlendirmesi yapıldı.

UKRAYNA’YA TAURUS TEDARİKİNE DAİR OYLAMA TEKRAR YAPILACAK

Almanya Federal Meclisindeki meslektaşı ile konuştuktan sonra açıklama yapan Ukrayna Parlamentosu Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komitesi Başkan Yardımcısı Yegor Çernev, oylamanın muhalefet tarafından usule aykırı olarak düzenlendiğini ve bu nedenle kararın reddedildiğini kaydetti. Çernev, Federal Meclisinde, tüm parlamento gruplarından ortak bir önergenin oylamaya sunulması planlandığını ve büyük olasılıkla füzelerin Ukrayna'ya transferine ilişkin oylamanın 22 Şubat'ta yapılacağını aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.