SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD savunma şirketinden Ukrayna'ya 1 dolara dron teklifi

ABD merkezli bir savunma şirketi, Ukrayna'ya destek olmak için 2 adet dronu 1 dolara göndermeyi önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2023 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 00:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD savunma şirketinden Ukrayna'ya 1 dolara dron teklifi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savunma şirketi General Atommics Aeronautical Systems (GA-AIS) Ukrayna'ya 2 adet dronu 1 dolar karşılığında göndermeyi teklif ettiğini duyurdu. Şirketin Genel Müdürü Linden Blue, ABD'den onay beklediğini belirtti. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik topyekun işgal girişimi devam ediyor. Ukrayna'ya en çok askeri, ekonomik ve insani yardım sağlayan ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletlerinde bir savunma şirketi, insansız hava araçları (İHA) teklifi getirdi. ABD merkezli General Atomics Aeronautical Systems, (GA-ASI) halihazırda Ukrayna'ya 2 adet İHA göndereceğini duyurdu. 

ABD SAVUNMA ŞİRKETİNDEN UKRAYNA'YA 1 DOLARA DRON TEKLİFİ

GA-ASI, gönderilecek İHA'ların 1 dolara satılması için öneride bulundu. Savunma şirketi, önerinin ABD hükumeti tarafından onaylanmasını beklediğini belirtti. GA-ASI, "Grey Eagle" ve "Reaper" isimli dronların büyük bir etkisi olduğunu kaydederek; şirketin aylardır Ukrayna'ya gönderilmesi için Washington'ı zorladığını ifade etti.

ABD HÜKUMETİNDEN ONAY BEKLENİYOR

Savaşta kritik rol alan dronların Rus saldırılarını püskürtmede etkili olduğu biliniyor. Bu kapsamda, şirketin Genel Müdürü Linden Blue, "Rus işgalinin başlangıcından itibaren, Ukrayna güçlerinin taleplerine MQ-9 Reaper ve MQ-1C Gray Eagle dahil ürünlerimizle yanıt vermek için seçenekler aramaya başladık" dedi. Blue ayrıca Ukraynalı askerleri ücretsiz olarak eğitmeyi talep ettiğini kaydetti. Blue sözlerine, "Gerekli olan tek şey ABD hükümetinin onayı" ifadesini ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.