SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Birliği, Rusya'nın sözde referandumunu tanımadı

Avrupa Birliği, Rusya'nın sözde referandumunu tanımadı

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 10:12
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 10:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Birliği, Rusya'nın sözde referandumunu tanımadı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği bölgelerde uyguladığı sözde referandumları kınadı. AB Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğinden yapılan açıklamada "AB, bu yasa dışı referandumları, bunların çarpıtılmış sonuçlarını ve bu sonuca dayalı olarak alınan herhangi bir kararı asla tanımıyor" ifadeleri yer aldı.

Ukrayna'daki savaşı tırmandıran Rusya işgal ettiği bölgelerde sözde referandum yaptı. Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson'da mühürlenmemiş oy pusularını "evet" olarak sayan Rusya'nın kararına karşı dünya ülkelerinden tepki geldi. Birçok dünya ülkesi sözde referandumu tanımadığını ve kınadığını her platformda dile getiriyor.

AVRUPA BİRLİĞİNDEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE ÇAĞRI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sözde referandumu kınadığı belirtilen açıklamada, "AB, bu yasa dışı referandumları, bunların çarpıtılmış sonuçlarını ve bu sonuca dayalı olarak alınan herhangi bir kararı asla tanımıyor ve tüm Birleşmiş Milletler (BM) üyelerini de aynısını yapmaya çağırıyor" ifadeleri yer aldı.

"RUSYA REFERANDUMLARI UKRAYNA'YA KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞTA DÜZENLEDİ"

Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da referandumların baskıyla ve aceleyle yapıldığı belirtilen açıklamada; özgür Ukraynalı insanların iradelerinin temsil edilmediği ve Rus saldırılarına karşı cesur bir şekilde savaşmaya devam edildiği aktarıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Rusya'nın yasa dışı, sahte referandumları hiçbir meşruiyete sahip değil ve Rusya'nın uluslararası yükümlülüklerinin yanı sıra uluslararası hukuku da açıkça ihlal ediyor. (Referandumlar) Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş yürüttüğü ve Ukrayna'nın işgal altındaki topraklarının ilhakını hedeflerken düzenlendiler. Ukrayna anayasasını ve ülkenin bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ediyorlar"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.