SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Huawei Danimarka ofisi İletişim Başkan Yardımcısı, Uygur Türkleri ile ilgili istifasının nedenini ayrıntılarıyla açıkladı!

Aralık ayında istifa eden ancak sözleşmesi gereği Şubat ayına kadar açıklama yapamayacağını söyleyen Çinli teknoloji devi Huawei'nin eski CEO’su Danimarka’lı Tommy Zwicky, istifa nedenini ayrıntılarıyla açıkladı. Tommy Zwicky, "Huawei Uygurlara yönelik yüz tanıma teknolojisi geliştiriyordu. Ben sesimi yükseltmezsem aynaya bakamayacaktım." ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2021 18:21
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2021 18:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Huawei Danimarka ofisi İletişim Başkan Yardımcısı, Uygur Türkleri ile ilgili istifasının nedenini ayrıntılarıyla açıkladı!

Eski Huawei Danimarka ofisi İletişim Başkan Yardımcısı Tommy Zwicky, Çin'in Uygur Türklerine yönelik sistematik takibatına sessiz kalmayarak hayli konuşulan istifasının sebeplerini söyledi.

Aralık ayında istifa eden ancak sözleşmesi gereği Şubat ayına kadar açıklama yapamayacağını söyleyen Çinli teknoloji devi Huawei'nin Danimarka ofisi İletişim Başkan Yardımcısı Danimarkalı Tommy Zwicky, istifa nedenini ayrıntılarıyla açıkladı. Tommy Zwicky, "Huawei Uygurlara yönelik yüz tanıma teknolojisi geliştiriyordu. Ben sesimi yükseltmezsem aynaya bakamayacaktım." ifadelerini kullandı.

İnsan hakları ihlallerinde sınır tanımayan Çin'in, Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin, Uygur Türklerini tespit etmek için geliştirdiği teknolojinin ortaya çıkmasının ardından Huawei'nin Danimarka ofisi üst düzey yetkililerinden Tommy Zwicky 2020'nin Aralık ayında istifa etti. Zwicky, Twitter'dan istifasına yönelik yöneltilen soruya, "Yapamam, bu yüzden istifa ettim." cevabını verdi ve daha sonra paylaşımını sildi. Kontratı Şubat ayında sona eren Zwicky, o zamana kadar istifasını ayrıntılandırmayı reddetti. Huawei şirketinin Danimarka'daki ofisi İletişim Başkan Yardımcısı, Çinli şirketin Uygur Türkleri üzerinde gözetim araçlarını test etmesinden dolayı istifa ettiğini açıklasa da sözleşmesi gereği Şubat ayına kadar açıklamasını erteledi. Şubat ayına gelindiğinde ise Tommy Zwicky'ten istifaya ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi.

"ARTIK AYNADA KENDİME BAKAMAYACAKTIM"

Çinli teknoloji devinin azınlıkları izleyebilecek bir "Uygur alarmı" sistemi üzerindeki çalışmalarının ifşa edilmesinin ardından istifa eden Zwicky, artık sözleşmeye bağlı olmadığı Şubat'ın 1'inde, şirketin kamu gözetimi ve insan hakları konularını ciddiye almadığını söyleyerek ilk kez The Post'a konuştu. Eski Huawei yetkilisi Tommy Zwicky, artık aynada kendine bakamayacağını söyledi.

Şirketin Danimarka ofisinin İletişim Başkan Yardımcısı Tommy Zwicky, Çin yetkililerinin gözaltına aldığı, Müslüman olan Uygurları tespit etmek için Çin polisinin kullanabileceği yüz tarama yazılımı testini ortaya çıkaran Washington Post raporunun ardından gerçekleştirdiği Aralık ayındaki istifası için "Bana çok net söylendi, 'Hata yaptığımızı kabul etmeyeceğiz' denildi. Kalırsam aynaya kendime bakamayacağımı biliyordum." diye konuştu.

Zwicky, şirketi potansiyel olarak baskıcı teknolojiye karşı daha güçlü bir şekilde konuşmaya ittiğini ve şirketin sadece hikayeyi ortadan kaldırmakla ilgilendiğine inandığı için aniden istifa etmeyi seçtiğini dile getirdi.

HUAWEİ'YE UYGUR TEPKİSİ: NE OLDU?

Eski bir gazeteci ve Danimarkalı bir çocuk TV haber şovunun sunucusu olan eski Huawei yetkilisi Tommy Zwicky, altı ay önce Huawei'nin Danimarka'daki iletişiminin yüzü olarak görev yapmak üzere işe alınmıştı. Zwicky, başlangıçta Huawei'yi şirketin baskıcı gözetim önlemlerini körüklediği iddialarına karşı savunmak için çalıştı. Ancak The Post ve araştırma kuruluşu IPVM, yapay zeka kamera sistemini belgelendirdikten sonra Zwicky, "Okudum ve hemen midemde o düğüm oldu. Huawei'in hakaretçilerine herhangi bir kanıt bulmaları için her zaman cüret ettim. Ve işte buradaydı. " dedi. Rapora göre Huawei, Uygur azınlıkları tanıyan ve polisi uyaran yapay zeka yazılımını test etti.

"BARİZ İNSAN HAKLARI İHLALİ"

Olyaın yayımlanmasından sonra Zwicky, şirketin İskandinav bölgesindeki iletişim yetkilileri için dahili bir sohbet odasında cevap aradığını ve bunun "bariz bir insan hakları ihlali" olduğunu söyleyerek "Onlara bunu ciddiye almamız gerektiğini söyledim" dedi.
Şirketin sorumluluk almak niyetinde olmadığına inanan Zwicky, istifa etme kararını verdiğini belirterek, “Güvenilirliğimi kaybetmeyeceğim. Bunu yalnızca bir kez kaybedebilirsiniz." ifadelerini sözlerine ekledi.

"Belgeler gösteriyor ki, Huawei etnisiteyi tespit etmek için teşvik edilen birkaç gözetim sistemi üzerinde çalıştı"

ZWİCKY: ŞİRKET ETİK BİR SORUYA TEKNİK CEVAP VERMEK İÇİN UĞRAŞTI

The Post'a konuşan Zwicky, "Dürüst olmak gerekirse, bunun büyük bir hata olduğuna inandıklarını sanmıyorum. Öyle olsalardı, daha iyi idare ederdik." ifadelerini kullandı.

Zwicky, Danimarka haber dergisi Journalisten ile Pazartesi günü yaptığı başka bir röportajda, ise Huawei'nin "etik bir soruya teknik bir cevap" vermek için uğraştığını söyledi.

Huawei'nin İskandinav bölgesi başkan yardımcısı Kenneth Fredriksen, şirketin etnik köken tespit sistemlerini test ettiğini ve patentini aldığını ilk kez doğruladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.