SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci Rusya’nın usulsüzlüklerle dolu sözde referandumunda sonuçlar açıklandı

İşgalci Rusya’nın yasa dışı referandumunda sonuçlar açıklandı: Mühürsüz pusulalar da sayıldı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 11:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci Rusya’nın usulsüzlüklerle dolu sözde referandumunda sonuçlar açıklandı

Rus yönetimi, Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerde yasa dışı sözde referandum düzenledi. Meşruiyeti bulunmayan sözde referandum bir çok usulsüzlüğe sahne oldu. Herson, Zaporijjya, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki yasa dışı referandumdan "Rusya’ya bağlanma" kararı çıktı. Böylece, Rus işgalindeki Kırım'da 2014'te uygulanan senaryonun bir benzeri hayata geçirilmiş oldu.

Şubat 2022'de işgalci Putin’in emperyalist hırsları uğruna Ukrayna’ya saldırı başlatan ancak Ukrayna’nın sert direnişi karşısında batağa saplanan Rusya, işgal ettiği Herson ve Zaporijjya ile Donetsk ve Lugansk’ta bulunan sözde cumhuriyetlerde yasa dışı sözde referandumlar düzenledi. İşgalci Rus askerlerinin silahla kapı kapı gezerek oy topladığı yasa dışı sözde referandumun herhangi bir meşruiyeti bulunmuyor. Ukrayna'nın Rus işgali altındaki bölgelerinde ortaya konulan sözde referandumdan güya Rusya'ya bağlanma kararı çıktığı öğrenildi. İşgalci Rusların yasa dışı sözde referandumlarda dahi hile yaptığı görüldü.

Rus işgalindeki Lugansk'taki referandumda oyların yüzde 100’ü sayıldı. Meşruiyeti olmayan sözde referanduma katılanların yüzde 98,42’si işgalci Rusya'ya bağlanmaktan yana oy kullandı. Donetsk'teki sözde referandumda ise oyların yüzde 56,85’inin sayıldığı ve bunların yüzde 94,75’inin işgalci Rusya’ya katılmak için oy kullandığı belirtildi. Oy kullanma işlemleri sırasında silahlı askerlerin beklemesi, yasa dışı sözde referandumun ne şartlar altında düzenlendiğini gösterdi.

Rusya’nın işgal ettiği Herson bölgesinde düzenlenen yasa dışı referandumda da oyların tamamı sayıldı. Referanduma katılanların yüzde 87,05'i Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı. İşgalci Rus ordusunun henüz püskürtülmediği Zaporijjya bölgesindeki referandumda ise oyların tamamının sayıldığı ve oylamaya katılanların yüzde 93,11’inin Rusya’ya katılmak için oy kullandığı aktarıldı.

MÜHÜRSÜZ PUSULALAR DA SAYILDI

Öte yandan, işgalci Rusya’nın düzenlediği sözde referandumda mühürsüz pusulaların sayıldığı da görüldü. Sözde seçim komisyonlarının sayımları sırasında çekilen fotoğraflarda onaylanmamış oy pusulaları dikkat çekti. İşgalci Rusya’nın silahların gölgesinde yaptığı yasa dışı sözde referandumda bile hile yapması alay konusu oldu.

RUS KUKLALARI DIŞINDA REFERANDUMU TANIYAN YOK

Rusya ve Rus kuklası devletler dışında işgal altındaki Ukrayna topraklarında düzenlenen yasa dışı sözde referandumları tanıyan kimse bulunmuyor. Sonuçları ne olursa olsun düzenlenen yasa dışı sözde referandumların bir meşruiyeti olmayacak. Ukrayna ordusunun yasa dışı sözde referandumlar düzenlenen Rus işgali altındaki Ukrayna topraklarını kurtarmak için operasyonları sürüyor.

KIRIM'DA DA AYNI SENARYO UYGULANMIŞTI

İşgalci Rusya, 2014 yılında yasa dışı şekilde işgal ettiği Kırım’da da aynı senaryoyu uygulamıştı. Yine bir oldubittiye getirilen referandumda Kırım, işgalci Rusya’ya sözde bağlanma kararı almıştı. İşgalci Rusya’nın bu yasa dışı sözde referandumu da uluslararası toplum tarafından tanınmamıştı. Kırım Tatarları da işgalci Rusya’nın bu yasa dışı sözde referandumunu boykot etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.