SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'den Türkiye'ye Celaleddin Harzemşah türbesi talebi

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 22:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 22:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'den Türkiye'ye Celaleddin Harzemşah türbesi talebi

Cengiz Han’ın ordularını yenen Harzemşah Sultanı Celaleddin Mengüberdi Harzemşah’ın mezar yerinin Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde olduğunun ortaya çıkmasını değerlendiren Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev, halk kahramanı olan Celaleddin Harzemşah için Silvan’da türbe yapılması adına Türkiye ile görüşeceğini açıkladı.

Harzemşah Devleti hükümdarı Celaleddin Herzamşah’ın mezarı Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ortaya çıktığı bildirildi. Celaleddin Herzamşah’ın mezarının bulunması, Özbekistan’da büyük heyecan uyandırdı. Celaleddin Herzamşah mezar yerinin bulunması için yapılan çalışmaları takip eden Özbekistan yetkilileri, Silvan ve Sultan I. Kılıçaslan Sempozyumu’na katılıp duygularını dile getirdiler. 2022 Mayıs ayında bu çalışmayı yürüten akademisyenler Doç. Dr. Oktay Bozan ve Dr. Arafat Yaz, Özbekistan’a davet edildi. Özbekistan’da bu alanda araştırmalara katılan akademisyenlerin çalışmaları kamuoyuna duyuruldu.

Özbekistan ve Türkiye’de Celaleddin Herzamşah mezarında kazı yapılması için rapor hazırlandı. Özbekistan’da Celaleddin Harzemşah’ın heykelinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbekistan halk tarihinde çok önemli bir şahsiyet olan Celaleddin Harzemşah’ın mezar yerinin Silvan’da tespit edildiğini ve Türkiye’deki yetkililerle anlaşarak Silvan’da bir türbe yaptırmak istediklerini açıkladı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.