SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de İlteriş Kutluk Kağan Yazıtı tanıtılacak

Türkiye'de İlteriş Kutluk Kağan Yazıtı tanıtılacak

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2022 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2022 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'de İlteriş Kutluk Kağan Yazıtı tanıtılacak

İlteriş Kutluk Kağan'ın anıtı ile yazıtı hakkında Türkiye'de tanıtım toplantısı yapılacak. Uluslararası Türk Akademisi resmi internet sitesinde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bursa'da önemli iki etkinliğe imza atılacak. Uluslararası Türk Akademisi olarak, 25-26 Eylül 2022 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da Orhun’dan Orhan Gazi’ye IV. Uluslararası Arkeolojik-Kültürel Gezi ve İlteriş Kutluk Kağan Anıt Kompleksi ve Yazıtı Tanıtım programını düzenleyeceğiz" denildi.

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğol Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürütülen bilimsel kazı çalışmaları sonucunda Göktürk Devleti’nin hükümdarları Bilge Kağan ile Kül Tigin’in babası İlteriş Kutluk Kağan'ın külliyesi ile yazıtı Bursa'da tanıtılacak. Uluslararası Türk Akademisi'nin 22 Eylül 2022 tarihinde söz konusu etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, "25-26 Eylül 2022 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da 2022 Ağustos ayında Türk Akademisi ve Moğolistan Bilim Akademisi’nin ortaklaşa yürüttükleri arkeolojik kazı çalışması sonucunda Moğolistan’da keşfedilen ve son yüz otuz yılın en önemli bulgusu sayılan “İlteriş Kutluk Kağan Anıt Kompleksi ve Yazıtı”nın Sergisi ve Tanıtım Programını düzenleyeceğiz. İki gün sürecek etkinliğimiz, Osmangazi Tayyare Kültür Merkezi'nde önce sergi açılacak ve akabinde 15:30'da asıl Tanıtım Programı gerçekleşecek" ifadesi kullanıldı.

ULUSLARARASI TÜRK AKADEMİSİ: AMACIMIZ, TÜRK DÜNYASI TARİHİNDEKİ KUTSAL MEKANLARI ARAŞTIRMAK VE TANITMAKTIR

Uluslararası Türk Akademisi etkinliğin Türk Dünyası için önem arz ettiğine dikkat çekerek, "Amacımız, Türk Dünyası tarihinde ve kültüründe büyük öneme sahip kutsal mekânların araştırılması ve tanıtılmasına katkı sağlamaktır. Özellikle Türkoloji alanına yeni keşifleri kazandırmaktır." ifadesi kullanıldı.

TÜRK AKADEMİSİ: İLTERİŞ KUTLUK KAĞAN YAZITI BULUNDU

Türkoloji alanında bir ilk daha yaşandı. Uluslararası Türk Akademisi, yeni yazıtla ilgili yayımladığı açıklamasında, “Türk Akademisi, Moğolistan Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle Türk Kağanlığının kurucusu atamız Bars Beg Kağan’ın kayınpederi İlteriş Kağan adına dikilen anıtı bulduk.” ifadesine yer verdi.

"TÜRK" ADININ İLK KEZ GEÇTİĞİ EN ESKİ YAZIT

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğol Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürütülen bilimsel kazı çalışmaları sonucunda Göktürk Devleti’nin hükümdarları Bilge Kağan ile Kül Tigin’in babası İlteriş Kutluğ Kağan'ın külliyesi ile yazıtı keşfedilmişti.

Ötüken bölgesindeki Nomgon Ovası'nda batıdan doğuya oval bir biçimde inşa edilen külliyenin toplam 49 metrekare alandan oluştuğu ve etrafında Aşina ailesine ait sembollerin yer aldığı 51 adet balbal taş ile İkinci Doğu Göktürk Kağanlığı'nın kurucusu ve Bilge Kağan ile Kül Tigin'in babası İlteriş Kutluğ Kağan'ın 7. yüzyıla ait yazıtının da keşfedildiği duyurulmuştu.

Söz konusu anıt, "Türk" adının ilk kez geçtiği Göktürk döneminin en eski yazılı anıtı olarak değerlendiriliyor.​​​​​​​

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.