SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: İşgalciler, Kırım'da sık sık cezalandırıcı psikiyatri yöntemine başvuruyor

Ukrayna: İşgalciler, Kırım'da sık sık cezalandırıcı psikiyatri yöntemine başvuruyor

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: İşgalciler, Kırım'da sık sık cezalandırıcı psikiyatri yöntemine başvuruyor

Rusya, çeşitli yöntemlere başvurarak yarımadanın işgaline karşı çıkan Kırım'da yaşayanlara baskı uyguluyor. Bu yöntemlerden biri de cezalandırıcı psikiyatri. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) toplantısında konuşan Ukrayna Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, işgalin başından bu yana 46 siyasi tutsağın zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildiğini bildirdi.

AGİT Daimi Konseyi’nde konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, Rus işgalci yönetiminin işgale karşı çıkan Kırımlılara baskı uygulamak için sık sık cezalandırıcı psikiyatri yöntemine başvurduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Nariman Celal sözde ‘psikiyatri muayenesinden’ geçmek zorunda kaldı. Bu Rusya’nın, işgale karşı çıkan Kırımlılara karşı, cezalandırıcı psikiyatri yönteminin geniş çaplı bir şekilde kullanıldığının bir kanıtı."

Ukraynalı diplomat, işgalci yönetimin “zorunlu psikiyatri muayenesine” gönderdiği ilk kişinin Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov olduğunu hatırlatırken o dönemden beri 49 siyasi tutsağın söz konusu “muayeneye” maruz bırakıldığını aktardı.

İŞGALCİLER ZULMETMEK İÇİN PSİKİYATRİ MUAYEMESİ BAHANESİNİ KULLANIYOR

Bilindiği gibi, işgalciler baskı uygulamak amacıyla psikiyatri muayenesi bahanesini kullanarak siyasi tutsakları akıl hastalarının tutulduğu psikiyatri hastanesine yerleştiriyor.

Rus işgali altındaki Kırım’da, kurmaca dava çerçevesinde alıkonulan siyasi tutsak KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, 8 Ekim’de zorunlu psikiyatri muayenesine gönderildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.