SON DAKİKA
Hava Durumu

3. Kırım Platformu Zirvesi için tarih belli oldu

Ukrayna, bu sene Kırım Platformu’nun 3. zirvesini gerçekleştirecek. Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’de düzenlenecek olan zirve, hibrit formatta yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2023 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2023 12:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
3. Kırım Platformu Zirvesi için tarih belli oldu

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırıların devam etmesine rağmen Ukrayna, bu yıl Kırım Platformu Zirvesi’nin üçüncüsünü düzenleyecek.

Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için başlatılan Kırım Platformu’nun 3. zirvesi bu sene, 23 Ağustos 2023'te Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’de düzenlenecek. Hibrit formatta düzenlenecek olan zirvede, Kırım’ın geleceği ve Karadeniz bölgesinin güvenliği ele alınacak.

Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’de 18-19 Temmuz 2023 tarihlerinde Kırım Platformu Uzman Ağı Uluslararası Forumu düzenleniyor. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün gerçekleşen forumun açılışında yaptığı konuşmada, 3. Kırım Platformu Zirvesi’nin 23 Ağustos’ta Kıyiv’de düzenleneceğini açıkladı.

ANA GÜNDEM KIRIM VE KARADENİZ'İN GÜVENLİĞİ 

Emine Ceppar, “Kıyiv’de 23 Ağustos’ta hibrit formatta 3. Kırım Platformu Zirvesi düzenlenecek… Birçok konunun yanı sıra, zirvede Kırım'ın yenilenmesi ve geleceği, Ukrayna'nın Kırım'ı nasıl gördüğü ayrıca Karadeniz güvenliği başta olmak üzere güvenlik konuları ele alınacak.” ifadelerini kullandı.

Şu anda Kırım Platformu'na 61 ülke ve uluslararası örgütün katıldığını hatırlatan Ceppar, bu sene de katılımcı ülkelerin sayısını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkileri artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı genişletmek, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlatıldı.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor: devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.