SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit'te 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanları anıldı

Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci yönetimin baskılarına rağmen 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgün ve Soykırımı kurbanları anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 21:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 21:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit'te 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanları anıldı

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 79. yıl dönümünde sürgün kurbanları anıldı. İşgalci yönetimin tüm baskı ve dağıttığı “uyarı kağıtlarına” rağmen Akmescit’te yaşayan Kırım Tatarları Salgır Parkı'ndaki anıt önünde toplanarak soykırım kurbanlarını dualarla andı ve anıta çiçek bıraktı.

Anmada konuşan Kırım Gazetesi Başeditörü Bekir Mamut, Kırım Tatarları için matem günü olan 18 Mayıs’ın kaydedilmesinin önemine dikkat çekerek sürgünün etkilerinin günümüze kadar devam ettiğini kaydetti.

Akmescit’te 18 Mayıs’taki anma merasimi her sene Akmescit Tren İstasyonu yanındaki Sürgün Anıtı'nda yapılıyordu ancak bu sene işgalci yönetimin istasyon civarından gerçekleştirdiği tamir işlerinden dolayı anmanın Salgır Parkındaki anıt önünde yapıldı.

Ayrıca işgalcilerin 18 Mayıs vesilesiyle anıt etrafında bariyerler diktiğini ve söze polisin merasimi takip ettiği kaydedildi.

İŞGALCİLER BU SENE DE 18 MAYIS ÖNCESİ "UYARI KAĞITLARI" DAĞITTI

Rusya, Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından bu yana her yıl yaptığı gibi işgalci yönetim bu yıl da, 18 Mayıs öncesinde, Kırım’ın farklı yerleşim yerlerinde yaşayan Kırım Tatarlarına  “uyarı kağıtları” dağıttı. İşgalci yetkililerin dağıttığı uyarı kağıtlarında, toplantılar, mitingler, gösteriler, yürüyüşler ile ilgili Rus yasasının ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu kaydedildi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdılar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.