SON DAKİKA
Hava Durumu

Emine Ceppar, TEDx konuşmasında Kırım Tatarlarının yaşadığı baskıları anlattı

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, TEDx Atina'da gerçekleştirdiği konuşmada, Kırım Tatarlarının baskıcı Rus yönetimi tarafından maruz kaldığı acılara ve baskılara dikkat çekti. Ceppar'ın konuşması büyük beğeni topladı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2023 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2023 00:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Emine Ceppar, TEDx konuşmasında Kırım Tatarlarının yaşadığı baskıları anlattı

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 29 Mayıs 2023 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleşen “TEDx” etkinliğinde konuşma gerçekleştirdi. Emine Ceppar, konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimi sırasında çocukları ile yaşadığı travmatik olayları anlattı. Ceppar, Kırım Tatarlarının baskıcı Rus yönetimi tarafından tarihten bugüne maruz kaldığı acılara ve baskılara dikkat çekti. 

KIRIM'I TERK ETMEK ZORUNDA KALAN VE ONU GERİ ALMAK İÇİN MÜCADELE EDEN BİR YETİŞKİNİN HİKAYESİ

Emine Ceppar, birkaç nesil boyunca Kırım Tatarlarının sürgünde yaşamak zorunda kaldığını ifade ederken, kendi yaşam öyküsü için “Kırım’dan ayrı, sürgünde dünyaya gelen bir Kırım Tatar çocuğun; 2014'te işgal nedeniyle Kırım Yarımadası'nı tekrar terk etmek zorunda kalan ve şimdi onu geri almak için mücadele eden bir yetişkinin hikayesi” tanımını yaptı. Emine Ceppar, Kırım Tatarlarının nesiller boyu yaşadığı sürgün hikayesi için “Bir ev bulma hikayesi. Evini kaybetme hikayesi. Her bir Kırım Tatarının DNA'sında olan toplu bir travma hikayesi” dedi.

KIRIM'DA TARİHTEN BUGÜNE YAŞANAN BASKILAR

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatarları için bu acıların yüzyıllar önce 1783’te Kırım’ın Ruslar tarafından ilk kez işgal edilmesiyle başladığını söyledi. Emine Ceppar, ilk işgalin ardından Kırım Tatarlarının Kırım'daki nüfusunun yüzde 95 olduğuna işaret etti. Ceppar, 100 yıl sonra Kırım Tatar halkının üçte birinin baskılar nedeniyle Kırım'dan çıkmak zorunda kaldığını belirtti.

STALİN, İKİ GÜN İÇİNDE KIRIM TATAR ULUSUNUN ZORLA SÜRGÜN EDİLMESİNİ EMRETTİ

Ceppar, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'ndan bahsetmeyi ihmal etmedi. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının öldürüldüğünü ve dini haklarının kontrol altına alındığını söyledi. 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarına yönelik sürgün ve soykırım eylemlerinin başladığını ifade eden Ceppar, “Sadece iki gün içinde Stalin, tüm Kırım Tatar ulusunun sürgün edilmesini emretti. Kırım Tatar erkekleri savaşırken, yaşlılarımız, çocuklarımız ve kadınlarımız büyükbaş hayvan ambarlarına bindirilerek Orta Asya ülkelerine götürüldü” dedi.

Sovyet rejiminin sürgün ile bir insanlık suçuna ve soykırıma imza attığını belirten Emine Ceppar, “İnsanlar Kırım'ın dört bir yanında toplandı, sonuna kadar tren istasyonlarında toplandı. Sığır vagonlarına doldurulmuş hayvanlar gibi konuldular ve ölümcül yolculukta Özbekistan'a götürüldüler. Ve bu ölümcül yolculuk neredeyse bir ay sürdü” ifadelerini kullandı.

CEPPAR: STALİN'İN GERÇEK HEDEFİ, SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN HER YERİNDEKİ YERLİ ULUSAL KİMLİKLERİ FİİLEN SİLMEKTİ

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Sovyetler Birliği'nin ve Stalin rejiminin Kırım Tatar halkına zulmettiğinin altını çizdi. Ceppar, "Bu hikayedeki en alaycı şey, Stalin'in bizi hain bir ulus olarak yaftalayarak suçunu haklı çıkarmasıydı. Her iki büyükbabam da Nazizm'e karşı savaşıyorlardı. Biri Sovyet donanmasına katıldı ve korkunç bir açlık ablukası olan Leningrad ablukasını geçti. Diğeri ise anti-faşist gerillalara katıldı. Stalin'in gerçek hedefi, Sovyetler Birliği'nin her yerindeki tüm yerli ulusal kimlikleri fiilen silmekti" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.