SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalci mahkemeden, Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov'a para cezası

Rusya, işgal altındaki Kırım’da Ukrain ve Kırım Tatar siyasi tutsakları savunan avukatlara baskı uygulamaya devam ediyor. Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme Kırım Tatarı Emil Kurbedinov’u para cezasına çarptırdı.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 23:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalci mahkemeden, Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov'a para cezası

Rus işgali altındaki Kırım’daki Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme, Ukrain ve Kırım Tatar siyasi tutsakları savunan Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov’a para cezasına verdi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilâtı tarafından yapılan açıklamaya göre, Akmescit’teki (Simferopol) sözde Sulh Mahkemesi, Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov'u, sosyal medya kanalı aracılığıyla üniversite öğrencilerin yasa dışı olarak Rus ordusuna alınması ile ilgili bir paylaşım yaptığı için “Askeri Komiserliğin çalışmaları hakkında güvenilmez bilgi" yaymaktan suçlu bularak; avukat hakkında 30 bin ruble (10 bin 650 TL) para cezası kararı aldı.

AVUKAT EMİL KURBEDİNOV’A BASKI

Rus işgal güçleri, daha önce 15 Şubat 2024 tarihinde,avukat Emil Kurbedinov’u Akmescit’teki (Simferopol) FSB binası önünde alıkoymuştu. Ardından işgalcilerin Kurbedinov hakkında sözde “bilgi edinme özgürlüğü kötüye kullanma” bahanesiyle idari dava açtığı öğrenilmişti. Avukat FSB ofisinde kısa süre alıkonulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

İŞGALCİLER DAHA ÖNCE DE AVUKAT HAKKINDA DÜZMECE SUÇLAMALAR ÇERÇEVESİNDE DAVA AÇMIŞTI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 7 Aralık 2018 tarihinde Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov hakkında idari hapis cezası kararı almıştı.

Rusya İdari Kanunu'nun 20.3 maddesini ihlal etmekten suçlu bulunan Kurbedinov, sözde "kamuya açık olarak federal yasalarla yasaklanan Nazi sembolleri veya aşırı örgütlerin sembollerini sergilemek" suçundan 5 gün hapis cezasına çarptırıldı. İşgalciler, Emil Kurbedinov’un 2013 yılındaki bir sosyal medya paylaşımında kullandığı görüntüde, Rusya’da yasaklanmış olan bir örgütün (Hizb-ut Tahrir) sembolünün görüldüğü gerekçesiyle avukat hakkında dava açmıştı.

İşgalciler, 2017 yılının ocak ayında da aynı suçlamayla Kurbedinov’u 10 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATLARA BASKI!

Rus yönetimi, işgal altındaki Kırım’da Ukrain ve Kırım Tatar siyasi tutsakları savunan avukatlara sık sık baskı uyguluyor. İşgalciler daha önce Kırım Tatar avukatlar Emil Kurbedinov, Edem Semedlayev, Nazim Şeyhmambetov, Ayder Azamatov, Emine Avamileva, Lilya Gemeci, Rüstem Kamilev, Nazim Şeyhmambetov ve Aleksey Ladin’i de alıkoymuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.