SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Camala dahil 110 Ukrayna vatandaşına ait mülkü gasp etti

İşgalci yönetim, Kırım'da sözde kamulaştırma adı altında başta Kırım Tatarları olmak üzere çok sayıda Ukraynalının mülkünü gasp etti. İşgalcilerin yeni hedefi Kırım Tatar şarkıcı Camala oldu.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2024 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Camala dahil 110 Ukrayna vatandaşına ait mülkü gasp etti

Rusya'nın 2014 yılından bu yana işgal altında tuttuğu Kırım'da, işgal yetkililerinin “mal varlıklarının kamulaştırılması” adını verdikleri uygulama kapsamında, “Rusya'ya karşı dostane olmayan eylemlerde bulunan” 110 Ukraynalı gerçek ve tüzel kişinin daha mal varlıklarına el konuldu.

Listede, 2016 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna'ya birinciliği getiren Kırım Tatar kökenli Ukraynalı şarkıcı Camala (Jamala) ve 2014-2016 yıllarında Ukrayna Başbakanı görevini yapan Ukraynalı siyasetçi Arseniy Yatsenyuk da yer alıyor.

Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Parlamentosunun başkanı olan Vladimir Konstantinov, 12 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Yarımada'nın güney kıyısında yer alan, Yedi Kuyu (Lenino),  Kefe (Feodosia), Kerç, Kezlev (Yevpatoria), Akmescit (Simferopol) bölgelerindeki 110 Ukraynalı gerçek ve tüzel kişiye ait mal varlığının “kamulaştırıldığını” duyurdu.

İşgalci yetkilinin açıklamasına göre, Camala’ya ait taşınır ve taşınmaz mülkler ile Aluşta'da akrabaları adına kayıtlı iki arsa ve bir konuta el konuldu.

Ayrıca işgalciler dönemin Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk’a ait bir binayı, arsayı ve varlıklarını gasp ettiklerini açıkladı.

"İŞLEMLERİN YASAL BİR DAYANAĞI YOKTUR"

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, geçmişte yaşanan benzer olaylar üzerine Temmuz 2023'te yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarının kamulaştırma adı verilen söz konusu uygulamayı tanımadığı belirtilmişti.

Söz konusu açıklamada, "Ukrayna işletmelerinin ve Ukrayna vatandaşlarının mülklerinin ‘kamulaştırılması’ veya bu tür yasadışı eylemlerin bir sonucu olarak yapılan; hak sahiplerinin mülklerine el konulmasıyla ilgili işlemlerin yasal bir dayanağı yoktur ve işgalden sonra tanınmayacaktır. Benzer şekilde, Rusya Federasyonu vatandaşlarını, işgal yönetimlerini veya Rus işletmelerini içeren işlemler de geçerli olmayacaktır.” ifadelerine yer verilmişti.

Açıklamada ayrıca, işgalci yönetimin uygulamalarından etkilenen mülk sahiplerinin haklarının, bu mülklerin iadesi veya mülk sahiplerine Rusya'dan tazmin edilecek tazminatın ödenmesi şeklinde geri verileceği vurgulanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.