SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatar Milli Meclisi binasını gasp etti!

Rus işgalciler, Kırım’ı işgal ettikten sonra ele geçirilen, Ukrayna devletine ve Ukrayna vatandaşlarına ait mülkleri yağmalamaya devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatar Milli Meclisi binasını gasp etti!

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Parlamentosu, bugün aralarında Akmescit’teki (Simferopol) Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) binası da dahil olmak üzere bir dizi bina ve şirketin “kamulaştırılması” kararını kabul etti.

Sözde Parlamentosunun kararı uyarınca Kırım Tatar Milli Meclisi binası, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşine ait daire, şarap imalathanesi, banka ve işletme binaları, Aluşta'daki çocuk yaz kampı, Akmescit’teki bir dizi mağaza binası ve solar güneş panelleri işgalci yönetimin mülkiyetine devredildi.

İŞGALCİLER UKRAYNA MÜLKLERİNİ YAĞMALAMAYI SÜRDÜRÜYOR

İşgalcilerin, Kırım Vakfı hayır kurumuna ait ve işgalden önce KTMM, Kırım Vakfı ve Avdet Gazetesi ofislerinin bulunduğu binayı “kamulaştırma” kararı aldığını belirten KTMM Başkanı Refat Çubarov, “İşgal güçleri söz konusu binayı Eylül 2014’te yasa dışı olarak gasp etti. O zamandan beri bina sahibi tarafından kullanılmadı ve uygun bakım olmadan yavaş yavaş tahrip oluyordu. Kırım Vakfı hayır kurumunun binanın yasa dışı ele geçirilmesi ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayette bulunması bile işgalcileri durdurmadı.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.