SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım Tatarlarının dostu Ukraynalı General Grigorenko'nun anıtını yıktı

Kırım'ın işgalci yönetimi Akmescit'te (Simferopol) bulunan Kırım Tatarlarının dostu Ukraynalı General Grigorenko anıtını kaldırdı.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 10:34
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 17:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım Tatarlarının dostu Ukraynalı General Grigorenko'nun anıtını yıktı

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetimi, Akmescit kentinde 1999 yılında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) girişimiyle dikilen Kırım Tatarlarının dostu, Ukraynalı Sovyet İnsan Hakları Savunucusu, rejim muhalifi ve yazar Petro Grıgorenko'nun anıtını kaldırdı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Umerov, Suspilne Krım haber ajansı için verdiği röportajda işgalcilerin Akmescit’teki Petro Grıgorenko anıtını kaldırıldığını aktardı. Bu bilgiyi işgal altındaki Kırım’da yaşayan bir arkadaşından 27 Mayıs 2024 tarihinde aldığını belirten Umerov, “Anıtı kaldırmışlar. Büyük ihtimal 18 Mayıs Kırım Tatar Sürgünü yıl dönümü öncesinde. Çok görünür bir yerde durmuyordu, bundan dolayı insanlar hemen fark etmemiştir. Ayrıca herkes işgalci yönetimden o kadar korkuyor ki, insanlar bu tür şeyleri anlatmaktan çekiniyor." dedi.

Sovyetler Birliği'nin ünlü insan hakları savunucusu, rejim muhalifi Petro Grıgorenko’nun Kırım Tatarlarına her zaman destek verdiğini belirten İlmi Umerov, “Sürgünden Anavatan'a dönme mücadelesinde Kırım Tatarlarını çok aktif bir şekilde destekledi. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun mahkeme duruşmalarına katılıyordu. Evi Kırım Tatarlarına her zaman açıktı ve elinden geldiği kadar yardım ediyordu.” şeklinde anlattı.

İŞGALCİLER KIRIM TATAR VE UKRAYNA MİRASINI YOK EDİYORLAR

İşgal yönetiminin Kırım’daki Ukrayna mirasını yok etmeye çalıştığına dikkat çeken KTMM başkan yardımcısı, “Ukrain okullar, Ukraince eğitim veren sınıflar, Ukrain dili her şey onları rahatsız ediyor. Bundan dolayı Ukraynalı generali görmezden gelemediler. Ukrayna mirasını Kırım Tatar mirasından daha acımasızca yok ediyorlar. Ukraince eğitim veren okullar tamamen ortadan kalktı, Kırım Tatar okulları kaldı ama farklı bir biçimde. Kırım'ın işgalinden önce bu okullarda Kırım Tatarca eğitim veriliyordu, şimdi ise Kırım Tatarları için Rusça eğitim veren okullara dönüştüler. Artık Kırım Tatar okulları yok ama bizim oluşturduğumuz, Kırım Tatarlarının alışkanlık olarak çocukları gönderdikleri okullar var, ancak orada artık Kırım Tatarca eğitimi yok." dedi.

PETRO GRIGORENKO KİMDİR?

Kırım Tatarlarının dostu, Ukraynalı Sovyet İnsan Hakları Savunucusu, Eski Sovyetler Birliği’nde General, rejim muhalifi ve yazar, II. Dünya Savaşının resmi Sovyet uygulamasını sorgulayan ilk kimselerden olan Petro GrIgorenko (Pyotr Grigoriyeviç Grigorenko) 16 Ekim 1907 tarihinde Zaporijjya’da dünyaya geldi.

Hayatının 25 yılını Sovyet gizli servisinin takibinde geçiren ve uzunca süre hapishanelerde ve psikiyatri kliniklerinde zorla tutulan Grıgorenko, Stalin tarafından haksız bir şekilde sürgün edilen Kırım Tatarlarının vatan Kırım’a dönüşüne yardım eden kişilerin arasında idi.

General Grıgorenko Kırım Tatarlarının milli hareketine destek vermek için 1969'da Taşkent'te yapılan mahkemeye katılmış, burada tutuklanarak akıl hastanesine kapatılmıştı.

Hayatının 25 yılını Sovyet gizli servisinin takibinde geçiren ve uzunca süre hapishanelerde ve psikiyatri kliniklerinde zorla tutulan Grıgorenko, 21 Şubat 1987’de New York’ta hayatını kaybetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.