SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da Divan edebiyatı ve klasik Türk müziği akşamı düzenlenecek

Dokuz yıldır Rus işgali altında olan Kırım Tatarları, işgalci yönetimin baskılarına rağmen anadilini ve kültürünü korumak için mücadeleye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2023 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2023 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da Divan edebiyatı ve klasik Türk müziği akşamı düzenlenecek

Kırım Tatar dilinin ve kültürünün geliştirilmesi için yarımadada, Rus işgali altında yaşayan Kırım Tatarları çeşitli etkinlikler organize ediyor. Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde Yeşil Ada davet salonunda, 19 Mart’ta "Saz ve Söz" müzik ve şiir akşamı düzenlenecek. Nenkecan dergisi, Kırım folklor ansambli ve Yeşil Ada davet salonu tarafından organize edilen etkinlikte Bora Gazi Giray Han’ın yazdığı şiirler ve bestelediği eserler icra edilecek. 

Kırım folklor ansambli Bora Gazi Giray Han’ın en tanınan bestelerini icra ederken Kırım Tatar sanatçıları Seitabla Memetov, Fatma Asanova, Gülnar Planciyeva, Luiza Useinova, Afize Yufufkızı ve şair Elmaz Bahşış, Bora Gazi Giray Han’ın şiirlerini okuyacak. 

Bununla birlikte Filoloji uzmanı Nariman Abdulvaapov ve bestekar Merziye Halitova divan edebiyatı ve divan müziği konusunda konferans verecek.

BORA GAZİ GİRAY HAN

Devlet adamı, şair, besteci, hattat (D. 1554, Kırım - Ö. Kasım 1607, Akmescit). Kırım hanlarından Devlet Giray’ın oğludur. II. Gazi Giray olarak da bilinir. Eksiksiz bir medrese öğrenimi görmüştür. Gösterdiği kahramanlıklardan ötürü Bora lakabıyla tanındı.

Gazi Giray Han, başarılı bir devlet adamı ve asker olmasının yanında iyi bir şair ve besteciydi. Sanatçıları, bilginleri korumuş; çok değerli saz eserleri bestelemiştir. Peşrevleri, saz semaileri bugün hâlâ sık sık çalınır. Hüzzam peşrevi, mahur peşrevi ile saz semaisi, bayatîaraban peşrevi, şedaraban saz semaisi klasik Türk musikisi repertuarının en güzel saz eserleri arasındadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.