SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım'da Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov'un katilleri yargılanacak

Rus işgaline uğrayan Kırım’ın ilk şehidi olan Kırım Tatarı Reşat Ametov’un katilleri Ukrayna'da yargılanacak. İsmini vermeden konuşan Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığından bir yetkili, sanıkların adlarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2023 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2023 19:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım'da Rus işgalinin ilk şehidi Reşat Ametov'un katilleri yargılanacak

Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı, 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin ilk şehidi Kırım Tatarı Reşat Ametov’un katili olan Rus askeri ve Kırım’daki Rus işbirlikçisi yasa dışı örgütün iki üyesinin Ukrayna’da yargılanacağını duyurdu.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcısı İgor Ponoçovnıy, sürece ilişkin, “2019 yılının sonunda savcılık ve polis, adı geçen kişileri şüpheli olarak belirledi. Daha sonra kolluk kuvvetleri ve insan hakları savunucularının ortak çalışması sayesinde, suçun işlendiği bölgeye, suçun işlendiği yere ve mağdurun cesedine ulaşılmadan suçun işlendiği koşulların tespiti mümkün oldu. Bu önemli bir adımdı. Soruşturmayı sürdürürken meslektaşlarım ve ben çeşitli delil toplama mekanizmalarına başvurduk ve bunun sonucunda sanığın bu ve diğer suçları işlediğine dair kesin deliller ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.

Katiller, Ukrayna Ceza Kanunu’nun bir dizi maddesi uyarınca yargılanacak. Maddeler arasında; adam kaçırma, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldırı, yasa dışı silahlı gruba katılım ve vatana ihanet suçlaması bulunuyor.

SANIKLARIN İSİMLERİ ORTAYA ÇIKTI

Ukrayna merkezli Krım Realii’ye ismini vermeden konuşan Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı yetkilisi, sanıkların adlarını açıkladı. Yetkilinin verdiği sanık isimleri Yevgeniy Skripnik, Aleksander Baglyuk ve Aleksandr Rudenko olarak bildirildi.

2014'TE RUS İŞGALİNE UĞRAYAN KIRIM’IN İLK ŞEHİDİ REŞAT AMETOV

Rus işgalinin ardından Reşat Ametov, Rusya’nın Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, 3 Mart 2014 tarihinde, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenlemişti. Kimliği belirsiz kişiler Ametov’u, Akmescit’in (Simferopol) tam merkezinde gün ortasında kaçırdı. Acımasız işkence izleri taşıyan Reşat Ametov’un cesedi 15 Mart 2014 tarihinde bulundu.

REŞAT AMETOV'A NE OLDU?

Kırım Tatarı Reşat Ametov, Rusya’nın, Kırım’ı ele geçirme operasyonunu protesto etmek amacıyla, Rus askerleri ve milisler tarafından kuşatılmış Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde tek kişilik protesto eylemi düzenledi. Reşat Ametov’un eşi Zarina’nın aktardığına göre, kocası 3 Mart’ta (2014) askerlik şubesine gitmek üzere saat 7.30’da Akmescit’teki evinden ayrıldı. Ametov aynı gün en son Lenin meydanındaki eylemde görülmüştü.

Görgü tanıkları, Lenin meydanında tek başına eylem yapan Reşat Ametov’a ikisi kamuflajlı, biri sivil giyimli 3 milisin yaklaştığını ve Ametov’u bir arabaya bindirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini anlattı. Bundan sonra Reşat Ametov’la bir daha iletişim kurulamadı.

Daha sonra internette milislerin Reşat Ametov’u Lenin Meydanı’ndan götürdüğü ve araca bindirdiği anların görüntüleri yayınlandı.

İşkence izleri olan Reşat Ametov’un naaşı, 15 Mart 2014 tarihinde Karasupazar Bölgesi Ortalan Köyünde bulunmuştu. Kafası bant ile sarılı cesedin yanında kelepçe de bulundu. Reşat Ametov, 18 Mart tarihinde Akmescit’in Abdal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Reşat Ametov’u son yolculuğa uğurlamak için yaklaşık 2 bin kişi toplandı.

UKRAYNA HALK KAHRAMANI NİŞANINA LAYIK GÖRÜLDÜ

Reşat Ametov, 2015 yılının kasım ayında Ukrayna Halk Kahramanı nişanına layık görüldü. 3 çocuk babası olan Reşat Ametov öldürüldüğünde en küçük kızı sadece 3 aylık idi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 18 Mayıs 2017’de Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı tek kişilik protesto eylemi düzenleyen ve Mart 2014’te işkenceyle öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov’a Ukrayna Kahramanı unvanını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kahramanı unvanını taşıyan “Altın Yıldız” nişanını 2 Mart 2018 tarihinde şehidin ağabeyi Refat Ametov’a takdim etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.