SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’dan sürgün edilen Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov vefat etti

Rus işgal yönetimi tarafından Kırım’dan sürgün edilen Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov vefat etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2023 22:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 22:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’dan sürgün edilen Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov vefat etti

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki kukla yönetimi tarafından 2016 yılında anavatanından sürgün edilen Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov hayatını kaybetti.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Kırım Tatar aktivist Nedim Halilov, 20 Ocak 2023 tarihinde vefat ettiğini öğrendik. Uzun süre ciddi bir hastalıkla mücadele etti. 63 yaşındaydı.” denildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM’DAN SÜRGÜN ETTİĞİ NEDİM HALİLOV

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'daki işgalci mahkeme, 7 Kasım 2016 tarihinde Kırım Tatarı Nedim Halilov hakkında Özbekistan’a sürülme kararı aldı. Halilov’un Kırım’dan sürülmesi için gösterilen resmi sebep Kırım Tatarının ne Ukrayna ne de Rusya vatandaşlığına sahip olmaması oldu. Mahkeme kararının açıklandığı gün Halilov, Kırım’ın dışına sevk edildi ve göçmenlerin alıkonulduğu merkeze yerleştirildi. 

Anavatanında yaşama hakkının ihlal edilmesini protesto etmek için Halilov, 21 Kasım 2016’da açlık grevini başlattı. Kötüleşen sağlık durumundan dolayı Halilov, 5 Ocak 2017’te 45 gün süren açlık grevine son vermek zorunda kaldı.

Bir yıldan uzun süredir göçmenlerin alıkonulduğu merkezde tutulduklan sonra 15 Mayıs 2018 Halilov zorla Özbekistan’a gönderildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.