SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar imam Yusuf Aşirov hakkında açılan dava kapatıldı

İşgalcilerin Aluşta'daki Yukarı Cami imamı Yusuf Aşirov hakkında “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunmak” suçlaması ile açtığı dava suç unsuru bulamaması gerekçesiyle kapatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 16:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar imam Yusuf Aşirov hakkında açılan dava kapatıldı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde mahkeme, Aluşta'daki Yukarı Cami imamı Yusuf Aşirov hakkında “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunmak” suçlaması ile açılan davayı kapatma kararı aldı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Aluşta Sulh Mahkemesinde dün, Yukarı Cami imamı Yusuf Aşirov’un davası görüldü. Aşirov hakkında “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunmak” suçlaması ile idari dava açılmıştı. Öte yandan sözde Aluşta Sulh Mahkemesi hakimi Ashirov'un eylemlerinde suç unsuru bulamadığına hükmederek davayı kapatma kararı aldı.

İŞGALCİ YÖNETİM CAMİYİ KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN İMAMI HEDEF ALDI

İşgalcilerin imam Aşirov’a uyguladığı baskıları değerlendiren avukat Nazim Şeymambetov, işgalcilerin Kasım 2023’te Aşirov’u özellikle Cuma Namazını kıldırmasını engellemek için Perşembe günü alıkoyduğuna ve daha sonra camiye farklı bir imamın getirildiğine dikkat çekti.

İşgalcilerin camiye el koymak amacıyla kendisine karşı kovuşturmanın başlatıldığını belirten Aşirov, “Güç kullanarak beni görevden aldılar. Silahlı insanlar baskın yaptı, sonra ise beni uzaklaştırmak için hakkında 2 gün hapis cezası kararı alındı.” dedi.

Aşirov'un 1995'ten beri ilgili camide imamlık yaptığı belirtildi.

İŞGALCİLER ALUŞTA DİN CEMİYETİNİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Rus işgal güçlerinin, 23 Kasım 2023’te Aluşta’da yaşayan 3 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği ve arama yaptığı bildirilmişti. Aramalardan sonra, Aluşta Din Cemiyeti imamı ve Yukarı Cami imamı Yusuf Aşirov, Aluşta Din Cemiyeti üyeleri Vilen Üseinov ve Zinur Appazov alıkonuldu. 

Aynı gün akşam saatlerinde 3 Kırım Tatarı mahkemeye çıkarıldı. Sözde Aluşta Şehir Mahkemesi, açılan idari davalar uyarınca Yusuf Aşirov (2 gün), Vilen Üseinov (10 gün) ve Zinnur Appazov (5 gün)  hakkında tutuklama kararı aldı. 

30 Kasım 2023 tarihinde ise işgalciler  Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Abdul Gafarov’un evinde arama yaptı.

ALUŞTA DİN CEMİYETİ, UZUN BİR SÜREDİR İŞGALCİLERİN BASKILARINA UĞRUYOR

Kırım’ın işgalci yönetimi, uzun süredir Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Müftülüğünden bağımsız olan Aluşta Din Cemiyetine baskı uygulamaya devam ediyor. Aluşta Din Cemiyeti Başkanı Kırım Tatarı Lenur Halilov ve denetim komisyonu üyesi Ruslan Mesutov 10 Haziran 2019’da alıkonulmuştu. Buna ek olarak Aluşta kentinin sözde savcılığı, Aluşta Din Cemiyeti İmamı Yusuf Aşırov hakkında “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerini yürütme” iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Daha sonra Aşirov, suçlu bulunarak para cezasına çarptırıldı.

1994 yılında Kırım’ın Bakanlar Kurulu kararıyla Aluşta’daki cami ve ona ait toprak karşılıksız ve süresiz olarak Halilov’un başkanı olduğu Aluşta Dini Cemiyetine devredildi. Fakat cemiyet, işgalden sonra camiyi ve ona ait toprağı Rus yasalarına göre tescil etmeye başladığı zaman, caminin sözde Kırım Müftülüğüne devredildiği öğrenildi. Bundan dolayı cemiyet, Kırım’ın sözde Mülkiyet İlişkileri Bakanlığına karşı dava açmıştı. 

Aluşta Din Cemiyeti, 22 Nisan 1993 tarihinde resmi olarak kuruldu ve 30 yıldır faaliyet gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.