SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev bir aydır hücrede alıkonuluyor!

Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev, işgalci Rus hapishanesi idaresi tarafından açıklanmayan bir sebepten ötürü bir aydır hücrede alıkonuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2023 20:53
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2023 21:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev bir aydır hücrede alıkonuluyor!

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde 13 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev, bir aydır hücrede alıkonuluyor.

Kırım Tatar siyasi tutsak Server Zekiryayev’in eşi Zarema Zekiryayeva, Kırım Dayanışması sivil teşkilatına yaptığı açıklamada, eşinin 5 Şubat’ta kendisine bir mektup gönderdiğini dile getirdi.  Mektupta, Zekiryayev, 15 günlük süreyle hücre cezası aldığını aktardı.

Kırım Dayanışmasından yapılan açıklamada, "Hücre cezasına gönderilme sebebini Server bilmiyor. Daha sonra Zarema Zekiryayeva bir mektup daha aldı. Mektupta hücre cezasının 15 gün uzatıldığı bildirildi" denildi.

"BU BİR İŞKENCE TÜRÜDÜR"

Avukat Lilya Gemeci, hapishane yönetiminin hiçbir sebep olmadan hücre cezasına göndererek, siyasi tutsaklara baskı uyguladığını vurguladı. Gemeci, “Bu sadece baskı değil aynı zamanda bir işkence türüdür. Hücre cezasında verilen yemekler dini inançlarına uymadığı için Zekiryayev'in aç kalıyor. Böylece yaşama ve sağlığı koruma hakkı ihlal ediliyor.” dedi.

Server Zekiryayev, Eylül 2022'de Rusya’nın Tula bölgesindeki cezaevine sevk edilmişti.

İKİNCİ BAHÇESARAY GRUBU DAVASI: 7 KIRIM TATARINA TOPLAM 110 YIL HAPİS CEZASI!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Aramalardan sonra Kırım Tatarları; Süleyman Asanov, Seyran Saliyev, Timur İbragimov, Server Zekiryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov alıkonuldu. Yargı sürecinin devam ettiği 3 yıl boyunca Ernest Ametov tutukevinde alıkonuldu.

Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Marlen (Süleyman) Asanov, Memet Belâlov, Timur İbragimov, Ernes Ametov, Server Zekiryayev, Seyran Saliyev, Server Mustafayev ve Edem Smailov (İkinci Bahçesaray Grubu) hakkında aldığı kararı, 16 Eylül 2020’de açıkladı.

Yedi Kırım Tatarı ağır hapis cezalarına (13 ile 18 yıl hapis) çarptırılırken Ernes Ametov hakkında beraat kararı alındı. Bu karar Rus mahkemelerinin Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde aldığı ilk beraat kararıydı. Ancak Mart 2022 Temyiz Mahkemesi, Güney Bölge Askeri Mahkemesinin Ametov hakkında aldığı kararı gözden geçirerek davanın yeniden görülmesini istedi.

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.