SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Kırım'ın işgali sırasında yaklaşık on bin Kırım Tatarı Kıyiv'e taşındı

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Kıyiv’e taşınan Kırım Tatarlarının konut sorununa ilişkin açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2023 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2023 14:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Kırım'ın işgali sırasında yaklaşık on bin Kırım Tatarı Kıyiv'e taşındı

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Kıyiv’e taşınan Kırım Tatarlarının konut sorununa ilişkin açıklama yaptı. Kırımoğlu, "Kırım'ın işgali sırasında yaklaşık on bin Kırım Tatarı Kıyiv'e taşındı" dedi.

Ukrayna merkezli Suspilne haber ajansına konuşan Kırımoğlu, Rusya'nın topyekun işgalinden önce Türkiye ile birlikte başlatılan Kırım Tatar göçmenlerine yönelik konut inşaatı projesinden bahsetti. Kırımoğlu, "Konutların inşaatı sırasında Kıyiv’de olmasını istedik çünkü işgalden sonra ana karaya taşınan Kırım Tatarlarının çoğu Kıyiv’e taşındı. Ancak bu 500 dairenin Herson ve Mıkolayiv şehirlerinde inşa edilmesine karar verildi ve savaş başladı" dedi.

İNŞAAT GEÇİCİ OLARAK DURSA DA UYGUN BİR ZAMANDA DEVAM EDECEK

Kırımoğlu, konut inşaatının yanı sıra bir camii inşaatının da yapıldığını ancak işgalin başlamasıyla her şeyin durduğunu, uygun bir zamanda tekrar başlayacağını ifade etti. Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, "Artık bu çalışma durduruldu ve bu tür eylemlere başlamak tehlikelidir. Ama gündemden kaldırılmıyor. Daha iyi zamanlarda bu inşaat yeniden devam edecek" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.