SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Ukrayna ordusunda görev yapan Kırım Tatarlarının sayısını açıkladı

Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna ordusunda yaklaşık iki bin Kırım Tatarının görev yaptığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 10:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Ukrayna ordusunda görev yapan Kırım Tatarlarının sayısını açıkladı

Kırım Tatar halkının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri saflarında yaklaşık iki bin Kırım Tatarının Ukrayna'yı savunmaya ve işgalcilere karşı savaşmaya devam ettiğini bildirdi.

Krım.Realii haber ajansını tarafından 18 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanan röportajda Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Ukrayna ordusunda görev yapan Kırım Tatarlarının sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, “Kırım'ın işgalinden sonra Ukrayna anakarasına taşınan tüm Kırım Tatarları, Ukrayna vatandaşı olarak zorunlu askerliğe tabidir. Ve ikamet ettikleri yerde askere alınıyorlar. Buna ek olarak, bugün iki birliğimiz var; Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğüne bağlı bir Kırım Tatar gönüllü sabotaj ve keşif grubu ve Lenur İslamov tarafından yönetilen Numan Çelebicihan Taburu. Toplamda yaklaşık iki bin Kırım Tatarı Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapıyor.” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte Kırımoğlu, Rus işgalcilere karşı savaşırken hayatını kaybeden Kırım Tatar askerlerin sayısına dair şu değerlendirmede bulundu:

“Tam sayıyı bilmiyorum. Onları genelde kendimiz toprağa veriyoruz.  Askerlerin genelde gömüldüğü mezarlıkta, bize ayrı bir bölüm tahsis edildi. Çünkü Kırım Tatarları İslam  kurallarına göre gömülüyor. Şimdilik orada 7-8 mezar var. Birçok soydaşımız ülkenin farklı yerlerinde gömüldü.” 

Çoğu Kırım Tatar askerinin akrabalarının Rus işgali altındaki Kırım’da yaşadığı için şehit olan askerlerin isimlerini açıklamayamadıklarını belirten Kırımoğlu, “Bunu yaparsak FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) hemen akrabalara baskı uygulamaya başlayacaktır.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.