SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu ve KTMM heyeti ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı arasında Kırım görüşmesi

Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya ile Kırım ve Kırım Tatarlarının son durumunu görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2024 00:28
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2024 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu ve KTMM heyeti ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı arasında Kırım görüşmesi

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov ile Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eş Başkanı ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, III. Antalya Diplomasi Forumu'na katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde forumun açılışı için düzenlenen programa katılan Kırımoğlu ve KTMM heyeti, forumun devamında bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

KIRIM VE KIRIM TATARLARININ SON DURUMUNU GÖRÜŞÜLDÜ

Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz bu kapsamda 1 Mart 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya ile bir görüşme gerçekleştirerek Kırım ve Kırım Tatarlarının son durumunu ele aldı.

"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLATTIK"

Görüşme sonrasında Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan KTMM Başkanı Refat Çubarov, toplantıda Ukrayna-Rusya Savaşı ile Kırım ve Kırım Tatarlarının son durumunun ele alındığını kaydetti. Görüşmede mevcut durumda ve gelecekte neler yapılabileceği konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını söyleyen Çubarov, "Ayrıca Kırım'da bulunan siyasi mahkûmlarımızı konuştuk ve bu konuda Türkiye'nin desteğinin çok önemli olduğunu anlattık." açıklamasında bulundu.

KTMM Başkanı Çubarov, bölgedeki mevcut durumun değişerek diyalog ve barışa evrilmesi için Rusya'nın pozisyonunun değişmesi gerektiğini, ancak Rusya'nın askerlerini işgal ettiği Ukrayna topraklarından çekmesiyle mümkün olabileceğini ve barış için Ukrayna'nın haklarının gerçekleşmesi gerektiğini aktardıklarını kaydetti.

Ayrıca, Kırım'ın statüsü konusunun da görüşüldüğünü belirten Çubarov, "Biz kendi pozisyonumuzu anlattık. Kırım Tatar halkı, Kırım Yarımadası'nın yerel halkı. Bu sebeple Kırım'ın statüsü ve Kırım Tatar halkının bağlı olduğu Ukrayna devletinin yasalarında yapılacak değişiklikler çeşitli platformlarda konuşulsun teklifimizi dile getirdik" dedi.

ERDOĞAN, KIRIMLI SİYASİ MAHKUMLAR KONUSUNU HER FIRSATTA DİLE GETİRİYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya ile gerçekleşen görüşmenin ayrıntıları QHA'ya anlatan Kırım Tatarlarının millî lideri Kırımoğlu ise, Kırım Tatarlarının Ukrayna devletinin mevcut kanunlar nezdindeki pozisyonu ve Ukrayna yönetimiyle ilişkileri hakkında konuştuklarını belirtti.

Görüşmede siyasi mahkûmlar konusunda ilerleme kaydedilip kaydedilmediği konusunun da gündeme geldiğini aktaran Kırımoğlu, "Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her görüşmede mutabına konuyu söylediği ancak Putin'den olumlu ya da olumsuz bir dönüş gelmediği yönünde bir durum olduğu belirtildi." ifadelerini kullandı. 

Kırımoğlu, görüşmeye ilişkin son olarak; Rusya'nın Ukrayna topraklarını boşaltana kadar barışın gerçekleşmeyeceğini çünkü Putin'in uluslararası seviyede aranan savaş suçlusu olduğunu, ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı kararnamesi ile alınan kararla Putin'le görüşmenin vatana ihanet olarak kabul edileceğini vurguladıklarını kaydetti.

KTMM HEYETİ DİPLOMASİ FORUMU OTURUMUNDA YER ALACAK

Türk dünyasının yaşayan efsanesi, Kırım Tatarlarının millî lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun da iştirak ettiği Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci gününde düzenlenecek “Barış ve Kalkınmanın Teşvikinde Parlamentoların Rolü” başlıklı oturumda KTMM Başkanı Refat Çubarov ile Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz konuşmacı olarak yer alacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.