SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkanı Refat Çubarov açıkladı: İşgal altındaki Kırım'dan acı haber

2014 yılından bu yana Rus işgali altında bulunan Kırım'dan üzücü bir haber geldi. KTMM Başkanı Refat Çubarov, Nurzet Smedlâyev'in vefat ettiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2024 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkanı Refat Çubarov açıkladı: İşgal altındaki Kırım'dan acı haber

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev'in ağabeyi Nurzet Smedlâyev'n 70 yaşında vefat ettiğini açıkladı.

"80'Lİ YILLARIN SONUNDA KIRIM'A DÖNDÜKTEN SONRA BİR DİZİ CAMİ TASARLADI"

KTMM Başkanı Çubarov, yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Nurzet Smedlâyev, 28 Temmuz 1954 tarihinde Perm bölgesindeki özel yerleşim yerinde, 18 Mayıs 1944 tarihinde tüm Kırım Tatar halkı ile birlikte Kırım'dan sürgün edilen Kırım Tatarları Seyitbilal ve Uriye Nurzet Smedlâyev ailesinde dünyaya geldi.

Özel yerleşim rejimi kaldırıldıktan sonra Smedlâyev ailesi, Nurzet Smedlâyev'in ortaokulda okuduğu ve ardından Taşkent Politeknik Enstitüsüne girerek gaz ve petrol mühendisi olarak mezun olduğu Tacikistan'da sürgün edilen akrabalarıyla yeniden bir araya gelebildi.

Nurzet Smedlâyev, sürgünde uzun süre tasarım enstitülerinde çalıştı ve 80'li yılların sonunda Kırım'a döndükten sonra Kurman bölgesindeki köylerde inşa edilen bir dizi cami tasarladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi,Nurzet Smedlâyev'in ailesine ve dostlarına, en içten taziyelerini sunar ve Nurzet'in ağabeyi Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev'e özel desteğini ifade eder.

Allah rahmet eylesin!"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.