SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM'nin gönderdiği yardım malzemeleri AFAD'a teslim edildi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Türkiye'deki Kahramanmaraş depremlerinin ardından topladığı yardım malzemelerini Pendik Belediyesi aracılığıyla AFAD'a teslim etti.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2023 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM'nin gönderdiği yardım malzemeleri AFAD'a teslim edildi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Türkiye'deki Kahramanmaraş depremlerinin ardından topladığı yardım malzemelerini Pendik Belediyesi aracılığıyla AFAD'a teslim etti. Kırımoğlu ve yetkililer, İstanbul'da yardımları takip etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından yardım kampanyası başlattı. KTMM'den yapılan 13 Şubat-13 Mart arasındaki "İyi Bir Komşu En Yakın Ailedir" isimli destek kampanyası duyurusunda, "Ukrayna devleti ve vatandaşları için bu zor günlerde, Kırım’ın işgal altında bulunmasına ve Kırım Tatarlarının işgalcilerin baskısı altında kalmasına rağmen KTMM, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde zarar gören Türkiye vatandaşlarına insani yardım sağlamak amacıyla ‘İyi bir komşu en yakın ailedir’ kampanyasını düzenleme girişiminde bulunuyor" ifadelerine yer verildi.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNİN GÖNDERDİĞİ YARDIMLAR AFAD'A ULAŞTI

Toplanan battaniye, bebek maması, kıyafet, çadır, soba gibi ihtiyaçlar, KTMM tarafından Pendik Belediyesinin Kurtköy Spor Salonu'na teslim edildi. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığına (AFAD) sevkiyatı gerçekleştirilecek yardım malzemeleri deprem bölgesine doğru yola çıkacak.

Toplanan bir tır dolusu yardımın teslimatına; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna'nın Arap ve Müslüman Devletlerle Etkileşiminden Sorumlu İstişare Kurulu Sekreteri Snaver Seythalil ve Kırım Milli Varlık Vakfı Başkanı Lenur Mambetov katıldı.

Heyeti karşılayan Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedılskıy, Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin yardım faaliyetlerini takip etti.

"DAİMA TÜRKİYE'NİN YANINDA OLACAĞIZ"

Yardımların teslimatından sonra Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Biliyorsunuz Ukrayna 9 yıldır savaşın içinde. Rusya, 2014 yılında Kırım işgal etti. Bir yıl önce de büyük bir saldırı yaptı. Türkiye ise savaşın başından bu yana daima yanımızda oldu. Eğer Türkiye'nin desteği olmasaydı Ukrayna özellikle ilk günler çok durumda kalacaktı. Bunu Ukrayna halkı hiçbir zaman unutmayacak. 

Şimdi, Türkiye'nin başına böyle bir bela geldiği zaman herkes manevi borcunu elinden geleni yaparak ödüyor. Savaş içerisinde imkanlarımız çok büyüdü. Ukrayna'da yardım kampanyası başladı. Bugün yollanacak yardım KTMM tarafından yapıldı. Biliyorsunuz Kırım işgalden edildikten sonra Kırım Tatarları, Ukrayna'nın ana topraklarına geçmek zorunda kaldı. Bu Ukrayna'nın ana toprağına geçenlerin desteğiyle mümkündür. Biz daima Türkiye'nin yanında olacağız. Elimizden geleni yapacağız"

İSTANBUL BAŞKONSOLOSU UKRAYNA'NIN TÜRKİYE'YE YÖNELİK DESTEKLERİNDEN BAHSETTİ

Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedılskıy ise QHA'ya yaptığı değerlendirmede, "Tam bir sene önce Türkiye yanımıza gelerek kocaman bir destek verdi. Bu sefer de biz Türkiye için elimizden geleni yapıyoruz. İyi bir dost her zaman dost kalır. Bu çok güzel bir ispat. Ukrayna tarafından çok büyük bir destek geldi. İki tane uçak gönderdik. Bu zor zamanda sadece Türkiye'ye destek vermek için neredeyse 100 kişilik bir arama kurtarma ekibi geldi. Biz de İstanbul Başkonsolosluğu olarak destek verdik. Bir sürü eşya toparlayıp gönderdik, hastaneleri ziyaret ettik, bugün ise tır gönderiyoruz" dedi.

"BU ZOR ZAMANDA DOSTLUĞUN PEKİŞTİĞİNİ GÖRDÜK"

Pendik Belediyesi Başkanı Ahmet Cin, Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatarak, "Belediye olarak destek amacıyla orada bulunmaya çalışıyoruz. Bugün de anlamlı bir yardımla beraberiz. Hem Ukrayna Başkonsolosumuz hem de KTMM eski Başkanımızla çalışmalarıyla yardım tırı oluşturduk. Onların dan kendi sıkkıntılarından arınarak böyle bir çalışma yapması, bizim ülkemize yardımda bulunmaları hakikaten anlamlı. Bu zor zamanda dostlukların pekiştiğini gördük" diyerek teşekkür etti.

Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, QHA'ya verdiği demeçte depremin ardından Ukrayna'ya ve Kırım Tatarlarına gönderilen yardım malzemelerinden ötürü şükranlarını sundu. Kaya, "Böyle dar bir zamanda, hakikaten çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde bizi son derece duygulandırdılar. Arama kurtarma çalışmalarıyla yapmış oldukları yardımlarla birlikte dostluğumuzu pekiştirmiş oldular. Bu duyarlılıklarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. 'En iyi komşu en yakın ailedir' demişler. Ben de bunu destekliyorum" diyerek yardım kampanyasına işaret etti.

ASRIN FELAKETİ: 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ

Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 saat 04.17'de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uluslararası 4. seviye alarm verildi. Deprem, Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Osmaniye, Kilis ve Adana'da şiddetli bir şekilde hissedildi. Ayrıca Suriye'de de hissedilen depremin ardından binlerce kez artçı sarsıntı meydana geldi.

Aynı gün öğleden sonra Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. 70'ten fazla ülke, arama kurtarma ekibi, teçhizat ve insani yardım gönderdi. Türkiye 7 gün milli yas ilan etti.  Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin artçı sarsıntıları ve  depremleri gerçekleşmeye devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ederken, can kaybı sayısı 43 bini aşmış durumda.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.