SON DAKİKA
Hava Durumu

Polonyalı insan hakları aktivistlerinden Kırımoğlu'na anlamlı hediye

Polonyalı insan hakları aktivistleri, siyasetçiler, 13 Kasım’da 80 yaşını dolduracak Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na bir Tatar kılıcı hediye etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2023 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2023 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polonyalı insan hakları aktivistlerinden Kırımoğlu'na anlamlı hediye

Polonya'nın başkenti Varşova'da "Yenilmez İrade. Rus Emperyalizmine Karşı Sovyetler Rejimi Karşıtı Muhalifler" isimli konferans gerçekleşti. Konferansta Polonyalı insan hakları aktivistleri, siyasetçiler, 13 Kasım’da 80 yaşını dolduracak Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Polonya süvarileri tarafından kullanılan ve Odrınka adı verilen geleneksel Tatar kılıcını hediye etti. Kırımoğlu konferansa katılamadığı için, Avrupa Parlamentosu üyesi Anna Fotyga hediyeyi eşi Safinar Cemileva’ya takdim etti.

Avrupa Parlamentosu üyesi Anna Fotyga, hediyeyi takdim ederken, “Bu sembolik Polonya süvari kılıcı, Ukrayna ve Kırım Tatarlarının özgürlüğümüz ve sizin özgürlüğünüz için sürdürdüğü mücadelede desteğimizin bir sembolü olsun.” dedi.

Hediyeyi eşi adına alan Safinar Cemileva, “Bugün aranızda olmak benim için bir onurdur. Burada aydın ve seçkin insanlar bir araya geldi. İnsan hakları ve adalet için mücadele eden insanlar. Şu an ise hepimiz biz Ukrayna halkının Rusya'ya karşı nasıl mücadele ettiğini hayranlıkla izliyoruz. Bu savaşın sonucunun hepimizi etkileyeceğini çok iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu gibi güçlü bir insanın eşi olmaktan gurur duyduğunu belirten Cemileva, “O hiçbir zaman pes etmedi. Onun mücadele yöntemleri çok cesurdu ancak her zaman demokratik bir şekilde yürütülüyordu. Bir damla kan bile dökmeden vatanımıza geri döndük. Ancak öyle oldu ki bugün vatanımız yine Rus çizmesi altında. Halkımıza baskı yapıyorlar, Kırım'ı askeri üs haline getirdiler, halkımız yok oluyor. Kırımoğlu dünyayı dolaşarak insanlara Rusya'yı durdurmak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini anlatıyor. Ve eğer Rusya Ukrayna topraklarında durdurulmazsa komşularımız zarar görecek. Mustafa'nın özgür Kırım'ı görebilmesi için her zaman dua ediyorum." dedi.

Polonya'nın eski Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Urszula Doroszewska, yaptığı konuşmada, “Zaferin bir an önce gelmesini ve Kırımoğlu’nun vatanına dönmesini diliyorum" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.