SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalcilerden Kırım Tatar aktivist Abdureşit Cepparov'a asılsız suçlama

Rus işgalciler, Kırım Tatar aktivist ve insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov'a avukatıyla görüşmesine izin vermeden “yargıladı”.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2023 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2023 10:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalcilerden Kırım Tatar aktivist Abdureşit Cepparov'a asılsız suçlama

Rus işgali altındaki Kırım'da, Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. Rus işgal güçleri dün sabah saatlerinde, Kırım’ın Karasubazar (Belogorsk) kentinde yaşayan Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’un evine baskın düzenledi. Evinde yapılan aramadan sonra alıkonulan Cepparov’un tutulduğu yer yaklaşık 12 saat sonra tespit edildi. İşgalcilerin, Kırım Tatarlarına uyguladığı baskıyı kınayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, "Bu Rusların Kırım’ın yerli halkına, tüm insanlarımıza uyguladığı baskıların bir örneği daha." ifadelerini kullandı.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre Rus işgal güçleri, dün sabah saat 07.00 civarında Kırım Tatar milli hareketi emektarı, insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’un evine baskın düzenledi. Evinde yapılan aramadan sonra sabah saat 10.00’da işgalciler, Cepparov’u alıkoyarak bilinmeyen yere götürdü. Cepparov’un eşi ve avukatlarının, işgalci yetkililere başvurarak alıkonulan insan hakları aktivistinin yerini tespit etme çabaları bir sonuç vermedi. Ancak alıkonulduktan 12 saat sonra Cepparov’un “polis emirlerine uymama” suçlamasıyla Akmescit’in Jeleznodorojnıy Semtindeki idari davalar çerçevesinde gözaltına alınanların tutulduğu özel tutukevinde alıkonulduğu öğrenildi. 

AVUKATLARA VE YAKINLARINA HABER VERİLMEDEN MAHKEMEYE ÇIKARTILDI

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Edem Semedlayev, avukatlara Cepparov ile görüşmesine izin verilmediğini belirterek, “Maalesef olayın ayrıntılarını henüz bilmiyoruz… Anladığım kadarıyla avukatlar olmadan, yakınlarına haber verilmeden Cepparov’a suçlama yöneltildi ve mahkemeye çıkarıldı. Gün boyunca Cepparov’un yerini tespit etmeye çalışmamıza rağmen bize hiçbir bilgi verilmedi.” diye bildirdi.

ZELENSKIY: İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA, TÜM İNSANLARIMIZA UYGULADIĞI BASKININ BİR ÖRNEĞİ DAHA

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün akşam yayımladığı video hitabında işgalcilerin Kırım’daki baskılarına dikkat çekerek, “İşgalciler bugün Abdureşit Cepparov’un evine baskın düzenledi. O Kırım Tatar milli hareketi üyesi, insan hakları savunucusu, Ukrayna vatandaşı… Bu, Rusların, Kırım’ın yerli halkına, tüm insanlarımıza uyguladığı baskıların bir örneği daha. Hem Kırım'da hem de Rusya tarafından işgal edilen diğer bölgelerimizde bunun gibi binlerce ve binlerce örnek mevcut.” dedi. Zelenskıy, tüm Ukrayna toprakları işgalden kurtarılana kadar kimsenin kendini güvende hissedemeyeceğini vurguladı.

CEPPAROV'UN EVİNDE BİR YIL ÖNCE ARAMA YAPILMIŞTI

Rus işgal güçleri, 16 Mart 2022’de Kırım Tatar milli hareketi emektarı, insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’un evine baskın düzenlemişti. Evinde yapılan aramadan sonra işgalciler, Cepparov’u ve evinin önünde bekleyen iki yakınını, Kırım Tatarları Fevzi Yakubov ve Muhammed Ali Cepparov’u alıkoydu. İşgalciler, 40 yaşındaki Fevzi Yakubov’a “polis görevlisinin emirlerine uymama” suçlaması yöneltti. Aynı gün işgalci mahkemede çıkarılan Yakubov, suçlu bulunarak 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 

Aynı gün işgalci mahkeme Abdureşit Cepparov’u sosyal medyada güya “Nazi sembolleri sergilemekten” suçlu bularak hakkında 15 gün tutuklama kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.